През последната седмица Великобритания регистрира по над 40 хиляди нови случая на коронавирус дневно. Все по-често се стига и до повторни заразявания - британската Национална статистическа служба отчете, че при 296 от 20 262 заразени се касае за повторна инфекция.
За повторно заразяване се приемат случаите, при които пациентът е с положителен тест най-малко 120 дни след първия такъв. Но как се случва това? "Ако не се правят тестове, ако хората не носят маски, не спазват дистанция и нямат ваксини, можем да очакваме реинфектиране в период от три месеца до пет години - това означава, че може да се очаква средностатическият човек да се разболее от COVID-19 на всеки три месеца до пет години", казва пред "Гардиън" медикът професор Джефри Таунсенд от Йейл.
Пандемията настъпва отново
А ситуацията във Великобритания в момента изглежда точно така, пише Карстен Фолкери в "Ханделсблат". "Без маски насам-натам, хората влизат навсякъде, без да покажат сертификат за ваксина или резултат от тест", разказва той. Пандемията във Великобритания настъпва отново. Смъртността е достигнала 200 души на ден - стойности, невиждани от март насам. На фона на относително спокойната ситуация в държавите в Западна Европа, пандемията на Острова изглежда извън контрол. Британският министър на здравеопазването Саджид Джавид предупреди, че през зимата може да се достигнат стойности от 100 хиляди новозаразени на ден.
Здравната система е пред пореден удар
Три месеца след като премиерът Борис Джонсън обяви "Деня на свободата" и всички ограничения, въведени заради пандемията, бяха отменени, учени и експерти от Националната здравна служба (НЗС) настояват задължението за носене на маски и спазване на дистанция да бъде възстановено. "Време е за план Б. Без превантивни мерки рискуваме да изпаднем в криза през зимата", заяви Матю Тайлър от НЗС.
Британската здравна система работи на предела на възможностите си всяка зима. Но покрай пандемията положението е особено драматично - плановите операции на 5,7 милиона британци са отложени. Сред причините за създалата се ситуация се открояват две: първата е безотговорното поведение и неспазването на основните мерки за дистанция и хигиена. Втората е, че тъй като Великобритания започна първа в света да ваксинира своето население, втората доза на много британци е поставена преди повече от шест месеца.
Хоспитализациите засега са по-малко
Правителството обаче за момента няма намерение да затяга мерките. То продължава да поставя акцента върху имунизационната кампания. "Не сме стигнали до момента, в който да въвеждаме нови рестрикции", обяви здравният министър Саджид Джавид. Хоспитализациите след заразяване с COVID-19 остават по-малко в сравнение с миналата година. Между октомври и януари 2020-а при регистрирани 2,7 милиона случая на Острова, 185 хиляди са имали нужда от болнична помощ. Между юли и октомври тази година случаите са над три милиона, но в болница са били приети едва 79 хиляди души.