Среща на високо равнище на Европейския съюз без германския канцлер Ангела Меркел би била като "Париж без Айфеловата кула" или "Рим без Ватикана". Това коментира председателят на Европейския съвет Шарл Мишел в топла почит към канцлерката, след като вероятно това ще бъде последната ѝ подобна среща, информира ДПА.
Приветствайки я като "монумент", Мишел подчерта, че "сбогуването ѝ с европейската сцена ни докосва политически, но ни изпълва и с емоция".
"Изключителната трезвост и простота" на Меркел беше "много мощно оръжие за съблазняване", отбеляза бившият белгийски премиер. "Вие сте компас и блестяща светлина на нашия европейски проект", завърши той. Думите му бяха посрещнати с овации и ставане на крака, уточни източник от ЕС, близък до преговорите.
Австрийският канцлер Александър Шаленберг я приветства като "велика европейка", премиерът на Люксембург Ксавие Бетел я нарече "компромисна машина", а белгийският премиер Александер де Кро каза, че тя "наистина е белязала Европа" за повече от десетилетие.
Вторият ден на разговорите в Брюксел беше посветен на цифровата политика и миграцията. Но последната среща на върха на Меркел - в зависимост от резултата от текущите преговори за коалиционната коалиция на германското правителство - след повече от 100, изглеждаше, че ще бъде сравнително незабележима.
Късна вечеря в четвъртък не успя да доведе до пробив в цените на енергията или в спора за върховенството на закона с Полша.
Меркел е известна като сръчен търговец, способен да привлече всичките 27 щата и да вземе важни решения, въпреки упоритите разриви.
Президентът на Литва Гитанас Науседа каза, че Меркел е "велик политик", който се е намесил в "критични моменти и ни е помогнал да намерим решението", цитирайки миналогодишните тежки преговори за дългосрочния бюджет на Европейския съюз и споделения фонд за възстановяване след пандемия като пример.
Въпреки аплодисментите, Меркел понякога подлага на сериозни критики от други лидери. Унгария и Полша бяха силно критични към нейната относително либерална позиция по време на огромния приток на бежанци през 2015 г. Името ѝ също е тясно свързано с непопулярните политики за икономии от ерата на дълговата криза в Гърция и Италия.