Отидете към основна версия

4 133 8

Рекордно затопляне на световния океан

  • глобално затопляне-
  • климатични промени-
  • океан-
  • природа-
  • затопляне-
  • световен океан

През 2021 г. е регистриран нов температурен рекорд

Снимка: Shutterstock

Учени от Китай и САЩ публикуваха доклад за тенденциите в температурата на океанската повърхност и тяхното въздействие от 50-те години на миналия век насам. През 2021 г. е регистриран нов температурен рекорд, пише в статия, публикувана в списание „Advances in Atmospheric Sciences“, предаде БГНЕС.

Миналата година беше първата от обявеното от ООН Десетилетие на науките за океана, което има за цел да опази човешкото общество и природните екосистеми, много от които са свързани с океана. В публикувания доклад, в който участват 23 изследователи от 14 институции, са обобщени два международни набора от данни: от Института по атмосферна физика на Китайската академия на науките (IAP CAS) и от Националните центрове за информация за околната среда на Националната океанска и атмосферна администрация на САЩ (NOAA).

"Топлинното съдържание на океана постоянно се увеличава в световен мащаб и е основен показател за антропогенното изменение на климата", казва Кевин Тренберт от Националния център за атмосферни изследвания в Колорадо, един от авторите на публикацията, в съвместно съобщение за пресата на тези организации. „В този доклад актуализирахме наблюденията на океана до 2021 г. и преразгледахме и коригирахме по-ранни данни". Изследователите са установили, че горните 2000 метра на океана са погълнали 14 зетаджаула повече през последната година, отколкото през 2020 г., което е 145 пъти повече от световното производство на електроенергия през 2020 г.

"Освен топлината, океанът поглъща 20-30% от антропогенните емисии на въглероден диоксид, което води до окисляване на океаните. Но затоплянето на океаните намалява ефективността на абсорбцията на въглерода и във въздуха остава повече въглероден диоксид", казва главният автор Лицзин Ченг от Международния център за науки за климата и околната среда към IAP CAS. „Мониторингът и разбирането на връзката между абсорбцията на топлина и въглерод в бъдеще са важни за постигането на целите за смекчаване на изменението на климата. Топлинното съдържание на океана е един от най-добрите показатели за предизвиканото от човека изменение на климата. Въпреки че температурата на повърхността на световния океан през 2021 г. е най-високата, регистрирана през последните години, тя не е най-високата в историята. Това е така, защото наблюдаваната понастоящем фаза на „Ла Ниня“ води до охлаждане на тропическия Тихи океан.

След като изследователите внасят в модела корекция за фазите на затопляне и охлаждане, известни като „Ел Ниньо“ и „Ла Ниня“, те стигат до заключението, че от края на 50-те години на миналия век се наблюдава постоянно затопляне на океана. Откритията показват, че затоплянето на океаните е резултат от промените в състава на атмосферата, дължащи се на човешката дейност. Според учените последствията ще бъдат много осезаеми. Със затоплянето на океаните водата се разширява и морското равнище се покачва, а топлите влажни маси обхващат метеорологичните системи, създавайки условия за силни бури и урагани и увеличавайки валежите и риска от наводнения.

Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 9 гласа.

Свързани новини