Русия определи решението на Вашингтон да изпрати военни в Европа като "деструктивна и неоправдана стъпка", която само ще засили напрежението. Полша и Румъния приветстваха решението. Генералният секретар го определи като мощен сигнал за ангажимента на САЩ, предаде БНТ.
В България има 206 американски военнослужещи и четири съоръжения за съвместно ползване между двете страни - полигона Ново село, авиобазите "Граф Игнатиево" и "Безмер" и складове край Айтос. Освен българската армия, която е натовска армия, у нас няма други сили на Алианса.
От седмици в близост до украинската граница са струпани близо 100 000 руски военни. Западът се опасява от евентуално руско нахлуване в Украйна и как това ще повлияе върху европейската сигурност. Москва отхвърля тези обвинения и повтаря, че войските са разположени на нейна територия. Съединените щати обявиха, че от базата в Северна Каролина към Европа ще бъдат изпратени допълнителни сили. 2000 американски военни ще бъдат прехвърлени в Германия и Полша.
1000 военнослужещи, намиращи се в момента в Германия ще бъдат предислоцирани в Румъния. По данни на Ройтерс около 74 000 военен персонал от САЩ е разположен в Европа, но не всички са активни военнослужещи. Най-много са американските военни в Германия - около 36 000. В страната се намира и военновъздушната база Рамщайн. Тя е най-голямата американска военна база извън пределите на САЩ и е главна квартира на американските военновъздушни сили за Европа и Африка.
Съществено е присъствието на американски военни и в Италия - 12 000, Великобритания - 9000 и Испания - 3000. Военнослужещите в Полша са около 4500, но те не са базирани там за постоянно и могат да бъдат предислоцирани в рамките на страните членки на НАТО. 40 000 военни от НАТО са в най-висока степен на готовност за реакция в Европа. По Източния фланг на Алианса многонационални батальони има в прибалтийските държави и Полша - общо 4000. Също толкова е числеността им и в Румъния.