Руският президент Владимир Путин продължава да използва военна реторика за изнудване на страните в НАТО. Държавният глава попита френски журналист дали иска война срещу Русия, предаде „Ню Йорк Таймс”. Това се случи на срещата между Путин и Макрон в Москва.
Френският президент Еманюел Макрон предприе визити в Москва и Киев с надеждата да се избегне нова война между Русия и Украйна. Путин е струпал десетки хиляди руски войници близо до украинската граница и „всеки момент” руската армия може да влезе на украинска земя при негова заповед, предупреждава американското разузнаване. Путин заяви, че европейските страни ще бъдат въвлечени във военен конфликт, ако Украйна бъде приета в НАТО.
„Искате ли Франция да влезе във война с Русия?”, заяви Путин, отговаряйки на въпрос на френски журналист, твърдейки, че Украйна ще се опита да си върне Крим - украинският полуостров, който Русия анексира през 2014 г. „Ето какво ще се случи!”, каза Путин. Крим беше незаконно окупиран преди осем години – акт, който и до днес не е признат от международната общност. Еманюел Макрон заяви, че в момента Европа се намира в ситуация на изключително напрежение, каквото не е имало „през последните десетилетия”.
„Ню Йорк Таймс” коментира, че Путин се наслаждава на вниманието, което получава от западните лидери. Русия е изолирана в международен план от години заради агресивните си действия, а икономическата ситуация в страната е тежка. Вестникът коментира, че Путин е предупредил западните страни и Украйна за война, но все още неговите намерения остават мистерия. Не е ясно дали ще даде заповед за инвазия в Украйна. Някои анализатори се притесняват, че ангажиментът му в дипломацията през последните седмици просто печели време на руските военни да направят последни приготовления за инвазия. Твърди се, че Русия е събрала поне 70% от силите, нужни ѝ за пълномащабна инвазия в Украйна при такава заповед от Кремъл. Путин каза пред репортери в Кремъл, че ако Украйна се присъедини към НАТО - сценарий, който западните страни характеризират като далечна възможност, но който Кремъл описва като екзистенциална заплаха - ще последва по-широка война.
Срещата между двамата президенти Путин и Макрон в понеделник вечерта беше необичайна както заради голямата си продължителност, така и заради формата – двамата лидери разговаряха тет-а-тет, без други дипломати или министри в стаята. По-късно дадоха съвместна пресконференция. Френският президент се очертава като основен събеседник на Европа с Путин по време на кризата. Макрон каза, че е координирал срещата си тясно със западните съюзници, включително Съединените щати и Германия. Но някои поддръжници на прозападния курс на Украйна го критикуват, че е твърде загрижен към исканията на Путин. Макрон каза, че и Западът, и Русия трябва да преодолеят травмите от миналото и да изградят „полезни решения“. По данни на американските и украинските служби Русия е струпала около 130 000 войници близо до границите на Украйна. Администрацията на американския президент Джо Байдън от месеци предупреждава, че Русия може да предприеме военна инвазия. Във Вашингтон, след среща с германския канцлер Олаф Шолц, Байдън заяви, че ако Русия нахлуе в Украйна, може да забрави за газопровода „Северен поток 2”. Западните страни предупреждават Кремъл, че при военна атака ще се сблъска със санкции, каквито не е виждала досега. НАТО подчертава, че няма да изпрати свои войници в Украйна, която не е член на Алианса.