Отидете към основна версия

2 002 6

30 години затвор заради спонтанен аборт: суровите закони на Салвадор

  • салвадор-
  • затвор-
  • аборт

При жени с проблематична бременност, която завършва с помятане, почти автоматично възниква подозрението, че са абортирали умишлено

Снимка: DW

12-годишно изнасилено момиче няма право да абортира. Пометнала жена прекарва десет години в затвора заради спонтанен аборт. Такава е реалността в Салвадор - страната с едни от най-суровите закони за аборти в света.

Десет години и седем месеца затвор заради спонтанен аборт? В Салвадор това е реалност: миналата седмица салвадорката Елси най-после излезе на свобода. Нейната история звучи доста потискащо.

По време на бременността си 28-годишната тогава жена работела като домашна помощничка. Когато пометнала, тя потърсила помощ, но вместо това я вкарали в затвора заради убийство на неродено дете. Присъдата ѝ: 30 години лишаване от свобода.

Изключения няма - нито за малолетни, нито за изнасилени

Според правозащитниците, през последните две десетилетия в Салвадор заради спонтанни аборти са били съдени 181 жени. Законите срещу абортите в тази страна са изключително сурови. При жени с проблематична бременност, която завършва с помятане, почти автоматично възниква подозрението, че са абортирали умишлено. Обвиняват ги в тежко убийство, което се наказва именно с 30 години лишаване от свобода.

Точно това се случило и на Елси. "Тя е преживяла голямо нещастие, но е била оклеветена. Съдебният процес се провел много нечестно, с много нарушения и без да се спазват правата на обвиняемата", обяснява Морена Ерера, една от най-известните радетелки за правата на жените в Салвадор, която дълги години се борила с какви ли не юридически средства за съкращаване на несправедливата присъда. Ерера обяснява, че жени като Елси са двойно наказани: хем ги оклеветяват пред обществото, хем ги вкарват в затвора. А в случаите, когато по медицински причини се налага прекъсване на бременността, за да не възниква опасност за майката, болничният персонал често пъти отлага до последно, за да не отнесе наказание. И това може да се окаже фатално за бременната, разказва правозащитничката. Тя добавя още нещо много важно: пълната забрана на абортите в Салвадор принуждава много жени да търсят други, нелегални и опасни начини за прекратяване на бременността си.

В същото време в Салвадор сексуалното насилие и изнасилването на непълнолетни са част от всекидневието. "Но дори при малолетни жертви на изнасилване законът не прави изключение. В момента полагаме грижи за едно 12-годишно сляпо момиче, което е било изнасилено, но сега трябва да износи детето, защото такава е повелята на закона", казва пред ДВ Морена Херера.

Международни правозащитни организации като "Амнести Интернешънъл" вече от години апелират за публичен дебат по темата в Салвадор с цел да се помогне на хиляди жени. "Липсва ни сексуално просвещаване, за да се намалят случаите на насилие срещу жени. Липсват ни и редица мерки за противопоставяне срещу сексуалното насилие и за избягване на нежеланите бременности", казва в интервю за ДВ и Кейки Касерес, друга салвадорска правозащитничка.

Салвадор и "най-готиният диктатор на света"

Но законодателни промени не се очертават - въпреки желанието на президента Найиб Букеле да се представи пред света като напредничав и нестандартен политик, който дори въвежда криптовалутата биткойн като втора официална редом с щатския долар. В социалните мрежи той кокетно си присвоява титлата "изпълнителен директор на Салвадор", а в отговор на критиките срещу авторитарния му управленски стил дори се хвали, че бил "най-готиният диктатор на света".

"Изобщо не е готин", гневи се Кейки Касерес. "Той е изключително консевративен и крайно религиозен. Редовно нарушава принципа за разделението на властите и за отделянето на църквата от държавата", казва правозащитничката. И припомня за едно интервю, в което президентът приравнява абортите с геноцид.

Независимо от всичко това Морена Ерера гледа напред с оптимизъм. 62-годишната майка на четири момичета вярва, че скоро ще настъпят промени. Надеждите ѝ са свързани с Интер-Американския съд по човешките права, който наскоро осъди Салвадор заради смъртта на една жена. През 2008 година жената беше осъдена заради спонтанен аборт на 30 години лишаване от свобода и три години по-късно почина зад решетките от раково заболяване. Още една подобна присъда би могла да накара правителството на Букеле да смекчи драконовските си закони срещу абортите, надява се Ерера.

Поставете оценка:
Оценка 2 от 4 гласа.

Свързани новини