Отидете към основна версия

3 539 9

"Швейцарски тайни": Брендо, Назарбаев, Абдула II и техните милиони в Швейцария

  • брендо-
  • швейцария-
  • банкова тайна

Най-новите журналистически разследвания отново показват швейцарската банка в неблагоприятна светлина

Снимка: DW

Какво е общото между бившия президент на Казахстан, йорданския крал и български наркобос? Всички те са държали стотици милиони в Креди Сюис. Ново разследване вади на бял свят неприятни истини за швейцарската банка.

Името на швейцарската банка Креди Сюис (Credit Suisse) редовно се появява в контекста на различни международни скандали за корупция и измами. Един от тях, за който ДВ вече писа, беше свързан и с България. Обвинението гласеше, че между 2004 и 2008 година банката е помогнала на български наркобос да изпере 140 милиона швейцарски франка. Ставаше дума за бившия борец Евелин Банев - Брендо. В отговор банката заяви, че категорично отхвърля всякакви обвинения за вина и увери, че нейната тогавашна служителка, която контактувала с Брендо и която е българка по произход, също е невинна. По повод тогавашния скандал "Нойе Цюрхер Цайтунг" написа: "Голяма банка като Креди Сюис със сигурност може да понесе глоба от максимум 5 милиона франка, но щетите за репутацията ѝ, ако се докаже, че е прала парите на българската мафия, са нещо, което тя на всяка цена ще иска да предотврати."

Новите швейцарски тайни

Най-новите журналистически разследвания отново показват швейцарската банка в неблагоприятна светлина. Данните, които сега бяха оповестени публично, са били подадени от анонимен информатор на "Зюддойче Цайтунг". Към тях информаторът е написал следния личен коментар: "Смятам, че швейцарската банкова тайна е неморална.(..) Тази ситуация улеснява корупцията и отнема от развиващите се страни данъчни постъпления, от които те се нуждаят спешно."

Действително данните поставят в светлината на прожектора поведението на елитите от многобройни развиващи се страни, които явно подслоняват съмнителни пари именно в швейцарската Креди Сюис.

Новите разследвания са били координирани от международната журналистическа мрежа Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) и германския "Зюддойче Цайтунг". В тях са участвали и журналисти на "Льо Монд", "Гардиън", "Маями Хералд" и други медии.

Резултатите от техните разследвания, публикувани сега под името "Suisse Secrets" (Швейцарски тайни), пораждат съмнението, че Креди Сюис в продължение на години не е спазвала швейцарските закони. А те забраняват банките в страната да приемат пари от криминални сделки. По закон те са задължени също да съобщават, ако възникнат съмнения, че състоянието на техни клиенти е със съмнителен произход. Строги са и правилата по отношение на банковите сметки на чуждестранни политици и членове на техните семейства. Тъй като опасността от корупция там е висока, швейцарските банки са задължени да проверяват произхода на парите.

Само че всичките тези проверки явно не са били провеждани. Швейцарската съдийка и професорка по право Моника Рот коментира поведението на Креди Сюис като "пълен провал". Според нея това поведение "обезсмисля всички превантивни мерки срещу прането на пари и корупцията".

От новите разкрития действително изскачат различни известни имена - например на множество членове на семейството на бившия президент на Казахстан Нурсултан Назарбаев. Той и до днес разполага с огромно влияние в старана, а очевидно е и изключително богат. Данните на банката показват, че две от дъщерите му и един негов зет са имали сметки в Креди Сюис, повечето от които са били закрити през 2012 година.

В много от тези сметки по различно време е имало двуцифрени суми в милиони, а в една фирмена сметка, с която е имал право да се разпорежда и зетът на Назарбаев, е имало дори над 843 милиона швейцарски франка. От президентската фамилия отказаха да отговорят на запитване за произхода на тези пари.

Друго известно име сред клиентите на банката е Абдула II., крал на Йордания. По една от неговите сметки е имало 230 милиона швейцарски франка, а една от сметките му изглежда е активна и до днес, независимо че медиите наричат неговата страна "Царство на корупцията". Адвокатите на краля твърдят, че парите са от личното състояние на владетеля, включително наследства, и нищо от тях не е с криминален произход.

Като клиент на Креди Сюис фигурира и бившият заместник-министър на енергетиката на Венецуела Нервис Вилялобос. Твърди се, че той е замесен в скандал с подкупи около държавния петролен концерн PDVSA. В САЩ срещу него има повдигнато обвинение за корупция, но до 2013 той е имал банкова сметка в Креди Сюис, в която по различно време са били държани 9,5 млн. швейцарски франка. Знае се, че бившият политик е поддържал преки контакти с държавния глава Уго Чавес. Предполага се, че Вилялобос се намира в Испания. Той не отговаря на въпроси, свързани с парите му в Швейцария.

И списъкът с престъпници е дълъг

Не само известни политици са намирали сигурен пристан за своите пари в швейцарската банка, а и криминално проявени лица - някои от тях са могли да запазят сметките си там дори и години след като са били осъдени. Например Родолюб Р., осъден за нелегални финансови и петролни машинации и обвинен за това, че е играл значима роля в международната търговия с кокаин. Той е притежавал сметка в Креди Сюис, по която е държал 3,4 млн. франка.

Макар съдът да е обявил вината му за доказана, швейцарската банка му открива нова сметка през 2005 година. Тази, както и една друга негова сметка остават активни чак до 2010 година. Родолюб Р. не отговори на журналистическото запитване относно произхода на парите.

В данните от новото разследване се откриват също и сведения за банкови сметки на предполагаеми перачи на пари, на един трафикант на хора и на един съмнителен бивш шеф на йорданските тайни служби.

На запитванията на журналистите Креди Сюис отговори, че е абсурдно да се предполага, че банката толерира или подкрепя нелегални сделки. От неделя вечерта (20.02.2022) всички резултати от разследванията на международната журналистическа мрежа за Suisse Secrets се публикуват в цял свят.

***

WDR, ARD, SZ

Поставете оценка:
Оценка 3.6 от 7 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: