Ръководителят на Централното командване на въоръжените сили на Съединените щати, ген. Кенет Маккензи, заяви, че администрацията на президента, Джо Байдън, планира да одобри отправеното преди шест години от Египет искане за закупуване на изтребители "F-15", пише в. “Ал монитор”. Очаква се решението да срещне отпор в Конгреса във връзка с въпросите за спазването на правата на човека в северноафриканската държава, предава БТА.
Маккензи добави, че процесът на одобрение е бил твърде дълъг и труден, като отбеляза, че египетските официални представители остават с усещането, че е отнел прекалено дълго време. “Това е основната критика на способността ни да предоставим оръжие на нашите приятели и партньори - отнема твърде дълго време да ги получат,” заяви генералът в отговор на въпрос на сенатора, Томи Тъмбървил, по време на изслушване в Капитолия.
Говорител на Държавния департамент отказа да коментира, тъй като потенциалната продажба на оръжие все още не официално представена в Конгреса.
По-рано тази година американското правителство заяви, че ще пренасочи 130 милиона долара от годишната си военна помощ за Египет в размер на 1,3 милиарда, след като Кайро не успя да изпълни поставените от Вашингтон условия, свързани със спазването на правата на човека, припомня изданието.
Сенаторът, Ранд Пол, от щата Кентъки, чийто опит да спре продажбата на товарни самолети “Херкулес С-130” за 2,2 милиарда долара на Египет беше отхвърлен с 81 на 18 гласа в Сената, миналата седмица, определи отхвърлянето като “пляскане през ръцете”. Резолюцията на Пол не беше приета най-вече с доводите, че "С-130" не може да се използва с нападателна цел за разлика от "F-15".
Въпреки забележките по отношение на спазването на правата на човека, администрацията на Байдън разчита на Египет като съюзник в региона и даде висока оценка на ролята на правителството на президента Абдел Фатах ас Сиси при договарянето на примирие между Израел и “Хамас” миналата година, отбелязва “Ал монитор”.
Интересът на Египет за придобиване на "F-15" датира от 70-те години на миналия век, но до одобрение от страната на Вашингтон така и не се е стигнало, въпреки че други държави в региона като Израел, Саудитска Арабия и Катар получиха произвежданите от “Боинг” самолети.
След като САЩ временно спря продажбите на оръжия на Кайро след идването на власт на Сиси през 2013 година, Египет диверсифицира снабдяването си с военно оборудване, подписвайки договори за френски изтребители “Рафал” и руски бойни самолети “Су-35”.
По време на управлението на предишния американски президент, Доналд Тръмп, условие за потенциална сделка за "F-15" е било Египет да се откаже от сделката си с Москва за закупуване на до тридесет “Су-35”, според бивши американски официални представители, запознати с преговорите.