Бородянка се намира на 50 км северозападно от Киев. Ожесточените боеве там, започнали още в самото начало но войната, са довели до разрушаването на множество сгради. Мащабите на пораженията в това градче са много по-големи, отколкото на други места в Киевска област.
90% от централната част на града са разрушени
На централната градска улица, на която са разположени жилищни сгради, учреждения, кафенета и ресторанти, се вижда най-добре какво са причинили руските обстрели и бомбардировки. Центърът на Бородянка е превърнат в руина: унищожени са и блоковете, и пътната настилка, дърветата са повалени, автомобилите - изгорени.
По думите на Петър Кисилев, който участва в разчистването на развалините в Бородянка, разрушенията в централната градска част са над 90%, но прегледът на пораженията все още продължава. Кисилев подчертава, че в града няма нито военни части, нито складове и обекти от стратегическо значение. "Това е просто варварско отношение на руските войски към мирното население", казва Кисилев.
Само на централната улица има поне десетина многоетажни блокове, по-голямата част от които днес представлява купчина отломки. Местните жители споделят, че в първите дни на войната руските самолети са нанасяли удари на жилищните сгради от малка височина. "В това няма никакъв военен смисъл. Руските пилоти просто хвърляха бомбите там, където им хрумне", казва Антон Геращенко, съветник на министъра на вътрешните работи на Украйна.
"Една от най-големите трагедии в Украйна"
На свой ред министърът на вътрешните работи на Украйна Денис Монастирски определя събитията в Бородянка като "една от най-големите трагедии в Украйна". По неговите думи Бородянка е един от градовете в Киевска област, пострадали най-много от руската военна агресия.
Под развалините може да има много тела на загинали, смята министърът. "Спасителите се опитваха още преди месец да започнат да разчистват отломките, но врагът започна да ги обстрелва", разказва той. Монастирски отбелязва, че тогава все още е било възможно да бъдат извадени хора под развалините, затова спасителите продължили работата си и на следващия ден, но отново започнали да ги обстрелват, а след това вече нямали достъп до разрушенията. Възобновяването на тяхната работа станало възможно едва след освобождаването на Бородянка в началото на април.
"Ясно ни е, че под развалините вече няма как да има живи хора. Това е поредното престъпление срещу човечеството, извършено от руските военни, при положение че тук няма нито военни части, нито военна техника. Наблизо има само жилищни сгради и една детска градина", обяснява министърът. Разрушените сгради в Бородянка фактически са се превърнали в братски могили за десетки мирни украинци, допълва Геращенко.
"Бомбоубежищата не ни спасиха"
"Когато се зададат самолетите, ти се иска да коленичиш и да се молиш бомбата да не те връхлети", казва местната жителка Олга. По нейните думи, след като девететажните блокове започнали да се рушат заради бомбардировките, много от хората били евакуирани с автобуси в други населени места.
"Хората бяха много уплашени, бомбоубежищата нямаше как да ни спасят. Защото когато сградите започнаха да се рушат, отломките засипваха мазетата, в които имаше хора. Това е голяма трагедия - не го пожелавам на никого", добавя Олга.
Тя казва, че по-рано е виждала толкова мащабни военни действия само във филмите. "Войната е нещо много страшно. Молех се само за едно - да настъпи мир, да не стрелят. Това е ужасно. През цялото време много се тревожех, бях под напрежение и в шок", разказва жената, която се надява войната да не се връща повече в Бородянка.
Автор: Константин Гончаров