Чешкият президент Милош Земан посочи, че Чехия напълно подкрепя влизането на България в Шенгенското пространство. Това обясни държавният глава след срещата си с Румен Радев.
„Повече време посветихме на руската агресия в Украйна. По този въпрос имаме абсолютно сходство. И двамата се учудихме каква голяма бе разликата между рекламата на руската армия и нейните реални резултати”, уточни Земан, цитиран от Нова телевизия.
По думите му е парадокс, че руснаците от една страна се заклеват в славянско братство, а от друга - спират доставките на газ на две славянски държави - Полша и България.
„Дискутирахме отсрочването на енергийните санкции за някои държави членки на Европейския съюз. Засега става дума за Унгария, Словакия и Чехия. Изглежда, че към тази молба ще се присъедини и България”, добави чешкият държавен глава.
От своя страна Румен Радев заяви, че пълноценният политически диалог на най-високо държавно ниво е важно условие за развитие на отношенията във всички области от взаимен интерес. Подчерта, че визитата му е доказателство за успешния диалог на всички равнища.
„Благодаря на президента за устойчивата подкрепа за членство на България в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и в Шенген”, подчерта българският президент.
Радев посочи, че със Земан осъждат категорично руската агресия в Украйна. „Това руши цяла държава, но руши утвърдения международен ред и руши създаваната с десетилетия архитектура за сигурност в Европа”, категоричен е той.
Президентът ни е категоричен, че агресията изисква единен отговор в рамките на НАТО и Европейския съюз. „Изисква дълбока и решителна трансформация на Алианса, нова стратегическа концепция с фокус Източния фланг”, добави Радев.
Той заяви, че България и Чехия са солидарни с украинския народ. „Призивите за прекратяване на сраженията и насърчаване на преговорите отстъпват пред войнствената риторика и заклинанията за победа. Това означава дълга война на изтощение с тежки последици”, предупреди държавният ни глава.
По думите му е изключително важно санкциите, които се налагат, да бъдат ефективни, но да не се допуска те да нанасят вреди върху икономическите и социалните системи. „Спирането на доставките на петрол няма да се отрази добре на нашите икономики. Трябва да бъдем изключително внимателни в тяхното прилагане и да отчитаме спецификите на всяка страна”, добави Радев.