Отидете към основна версия

3 065 15

Талибаните отново въведоха задължителна модна линия за жените – хиджаб и чадор

  • афганистан-
  • талибани-
  • бурка-
  • хиджаб-
  • чадор

Продължаващата политика на орязване човешките права, които се развиваха преди връщането на талибаните на власт миналата година, допринася за подхранване на миграцията от Афганистан

Снимка: shutterstock

Норвегия осъди последния указ, подписан от водача на афганистанските талибани Хайбатула Ахундзада, според който жените трябва да се покриват от главата до петите на обществени места, и предупреди, че новите управници на Афганистан "водят страната към хуманитарна и икономическа катастрофа и катастрофа, свързана с човешките права", съобщи Асошиейтед прес.

"Възмутен съм от съобщението, в което се предупреждава, че жените в Афганистан трябва да покриват лицата си на обществени места, да не могат да шофират кола и да излизат от дома си само при необходимост", се казва в изявление на Хенрик Туне, заместник-министър на външните работи на Норвегия. Според него указът е "напълно неприемлив".

"Политиката на талибаните продължава да потиска жените и момичетата, вместо да се занимава с икономическата криза и необходимостта от всеобхватно правителство", каза той.

С въвеждането на новата уж „препоръчителна“, но всъщност задължителна мода, правителството на талибаните направи рязък и твърд завой, който потвърди най-лошите опасения на правозащитниците и със сигурност ще усложни още повече отношенията на талибаните с и без това недоверчивата международна общност, посочва АП.

"Жените трябва да носят чадори, тъй като това е традиционно и уважително поведение. Тези от тях, които не са твърде стари или млади, трябва да покрият лицето си, с изключение на очите, в съответствие с шериата, за да избегнат провокация при среща с мъже, които не са махрами (техни възрастни близки роднини от мъжки пол)", се казва в указа, посочва Би Би Си.

Авторите на постановлението твърдят, че документът е само „съвет“. Този "съвет" обаче съдържа списък с наказания за онези жени, които не го следват. Например, ако жена излезе от дома си за първи път с непокрито лице, талибаните ще дойдат в дома ѝ и ще проведат превантивен разговор със съпруга, брата или бащата.

Освен това жените, които все още работят в държавните институции, ще бъдат уволнявани, ако откажат да носят бурка, а мъжете държавни служители ще бъдат отстранявани, ако техните съпруги и дъщери не се съобразяват с "препоръките" на декрета.

Жените в Афганистан вече носят никаб (покривало, което оставя част от лицето открито) и бурка, особено в градските райони, но много от тях просто покриват косата си, оставяйки лицето си открито. Бурката, която е "препоръчана" от талибаните, скрива цялата фигура на жената, включително лицето и ръцете.

В декрета се казва, че жените трябва да излизат от дома си само при необходимост и че роднините от мъжки пол ще бъдат наказвани - като се започне с призовка и се стигне до съдебни заседания и затвор - за нарушаване на правилата за обличане на жените.

Това е последният – засега - от поредицата репресивни укази на талибанското ръководство, но не всички от тях са изпълнени. Миналия месец например талибаните забраниха на жените да пътуват сами, но след един ден на съпротива, това ограничение започна да бъде мълчаливо подминавано.

Мисията на ООН за подпомагане в Афганистан заяви, че е дълбоко обезпокоена от това, което изглежда като официална директива, която ще бъде изпълнена и приложена, и добави, че ще поиска от талибаните разяснения относно решението.

"Това решение противоречи на многобройните уверения относно зачитането и защитата на човешките права на всички афганистанци, включително на жените и момичетата, които бяха предоставени на международната общност от представители на талибаните по време на дискусиите и преговорите през последното десетилетие", се казва в изявлението.

Декретът, който налага на жените да показват само очите си и препоръчва да носят бурка от главата до петите, напомня за подобни ограничения за жените по време на предишното управление на талибаните между 1996 и 2001 г.

"Искаме нашите сестри да живеят достойно и безопасно", заяви Халид Ханафи, изпълняващ длъжността министър на талибанското министерство на добродетелта и порока.

Преди това талибаните взеха решение да не отварят отново училища за момичета над 6-ти клас, отказвайки се от предишно свое обещание и предпочитайки да успокоят твърдолинейната си база за сметка на по-нататъшно отчуждаване на международната общност. Но този указ няма широка подкрепа сред ръководството, което е разделено между прагматиците и хардлайнерите, отбелязва АП.

Това противоречие е видно от факта, че във всички свои публични изяви, включително на пресконференции с чуждестранни журналисти в Кабул, те обявяват, че правата на жените няма да бъдат нарушавани, макар и с уговорката, че те ще бъдат нарушавани само ако са в съответствие с ислямските принципи, коментира Би Би Си.

"Но ислямът никога не е изисквал носенето на чадори", възмущава се пред Франс прес афганистанска активистка за правата на жените, която помоли да не бъде назовавана. Според нея талибаните стават все по-регресивни, като напълно се връщат към това, което се е случвало по време на предишното им управление.

Това решение засегна негативно усилията на талибаните да получат признание от потенциални международни донори в момент, когато страната е затънала в задълбочаваща се хуманитарна криза.

"За всички достойни афганистански жени носенето на хиджаб е необходимо, а най-добрият хиджаб е чадор (бурка от главата до петите), който е част от нашата традиция и буди уважение", заяви в изявление Шир Мохамед, служител от министерство за насърчаване на добродетелта и борба с порока

„Жените, които не са твърде стари или млади, трябва да покриват лицето си, с изключение на очите", каза той. „Ислямските принципи и ислямската идеология са по-важни за нас от всичко останало".

Старши изследователят на Афганистан Хедър Бар от "Хюман райтс уоч" призова международната общност да окаже координиран натиск върху талибаните.

Талибаните бяха свалени от власт през 2001 г. от водената от САЩ коалиция заради укриването на лидера на Ал Кайда Осама бин Ладен и се върнаха на власт в последните дни на хаотичното напускане на Америка миналата година.

Откакто поеха властта през август миналата година, талибаните се карат помежду си, докато се опитват да преминат от състояние на война към управление. Този процес противопоставя твърдолинейните на по-прагматичните сред тях.

Говорителка на италианската неправителствена организация "Пангея", която от години помага на жените в Афганистан, заяви, че новият указ ще създаде особени трудности на представителките на нежния пол в азиатската страна, тъй като до превземането на властта от талибаните те са живели в относителна свобода.

"През последните 20 години те са имали съзнанието за човешките права и за няколко месеца ги загубиха", казва Силвия Редиголо. "Драматично е да имаш живот, който не съществува".

Успоредно с орязване правата на обикновените жители на страната, много от талибаните от по-младото поколение - като Сираджуддин Хакани – изпращат момичетата си да се образоват в Пакистан, докато в Афганистан жените и момичетата са обект на репресивните им укази, откакто са взели властта. Хакани е обявен от ООН за терорист и ръководител на мрежата Хакани, която е обвинявана за някои от най-смъртоносните нападения по време на 20-годишната инвазия, ръководена от САЩ.

Продължаващата политика на орязване човешките права, които се развиваха преди връщането на талибаните на власт миналата година, допринася за подхранване на миграцията от Афганистан. В подкрепа на това говори фактът, че когато на 6 май италианската брегова охрана спаси 100 мигранти след потъването на лодката им край бреговете на южна Италия, голяма част от бежанците бяха от Афганистан, посочва АП.

Въпросът е докога талибаните на дело ще продължат да орязват правата на жените, а на думи ще заявяват, че не правят това. Защото човешките права са обвързани с хуманитарната помощ, която задъхващите се от трудности афганистанска икономика и общество очакват.

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 5 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: