Last news in Fakti

20 Февруари, 2022 15:15 1 758 13

Може ли Афганистан да излезе от пропастта?

  • афганистан-
  • талибани-
  • ашраф гани-
  • ислямска държава

Въпросът е дали централното ръководство в Кабул не иска или не може да наложи своята политика

Може ли Афганистан да излезе от пропастта? - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА

"Талибаните са неспособни да се преборят с тежката хуманитарна и икономическа криза в страната", казва експертът Томас Рутих. Как трябва да подходи международната общност?

Шест месеца след връщането на талибаните на власт, животът в Афганистан е помрачен от икономическата криза в страната, от сушата и от тежки нарушения на човешките права. В интервю за "Тагесшау" експертът Томас Рутих от Afghanistan Analysts Network обяснява защо талибаните не са в състояние да се справят с нито една от тези кризи.

Когато преди половина година талибаните си възвърнаха властта в Афганистан, бързо си пролича, че ги вълнува не толкова управлението, колкото да продължат да воюват. Промени ли се нещо в тази посока?

Томас Рутих: Мнението на голямата част от населението на Афганистан, както и в чужбина, е, че талибаните досега не са показали достатъчни управленски способности. Те оспорват това и твърдят, че техен приоритет е възстановяването на сигурността в страната. Приписват си заслугата за прекратяването на войната в Афганистан и части от населението споделят това мнение. Но талибаните са неспособни да се преборят с тежката хуманитарна и икономическа криза в страната.

Преди връщането на талибаните Афганистан беше зависим от финансовите помощи на международната общност. Тези парични потоци междувременно секнаха. Какво означава това за страната?

Томас Рутих: Афганистан винаги е бил страна със слаба икономика, а малкото, с което разполагаше, беше разрушено по време на войната. До преди връщането на талибаните, 75 процента от бюджета на страната се осигуряваха от чуждо финансиране. След това САЩ и техните съюзници спряха помощите за развитие, но не и хуманитарните пратки. Авоарите в чужбина на правителството в Кабул бяха замразени, за да не могат да ги използват талибаните. Това доведе до срив на образователната система и на здравеопазването, както и до задълбочаване на икономическата криза. Много от източниците на доходи, които паричните помощи осигуряваха, пресъхнаха.

Отделно от това миналата година Афганистан пострада силно от засушаване, което беше последвано от сурова зима. По данни на ООН и Световната банка до средата на тази година 98 процента от населението на страната ще живее под прага на бедността, ако скоро нещо не се промени. И най-вече трябва да бъдат размразени блокираните средства и да бъдат подкрепяни проекти, свързани с климатичните феномени.

Талибаните още жадуват за отмъщение

Дефицитите в управлението произлизат ли и от това, че много хора напуснаха страната след връщането на талибаните на власт?

Томас Рутих: Талибаните уверяваха, че ще запазят повечето правителствени служители, но тяхното поведение след това беше в пълен разрез с обещанията - не на последно място и заради опиянението от победата. В резултат на това много правителствени служители или се уплашиха, или избягаха в чужбина. Да не забравяме, че през последните 20 години талибаните бяха във война, в която техните противници - западните сили и силите на правителството в Кабул - подхождаха с особена твърдост към тях, семействата им и отчасти с цивилното население. Затова и много от по-младите бойци сега жадуват за отмъщение, а самите те трудно могат да бъдат контролирани. Но е задача на ръководството на талибаните да спре това.

Едно от обещанията на талибаните от преди 6 месеца беше да гарантират правата на жените и младите момичета. Спазват ли го?

Томас Рутих: Талибаните винаги са твърдели, че осигуряват правата на жените "според ислямското право". Много хора в чужбина не разбират какво означава това. Сега вече виждаме последиците: освен влошаването на ситуацията с човешките права, се наблюдава и огромно връщане назад в системата на образованието. Ако в други консервативно-ислямски държави момичетата могат да ходят на училище, в повечето провинции на Афганистан талибаните позволяват това само до седми клас.

Сега ръководството на талибаните твърди, че от новата учебна година отново всички момичета ще могат да ходят на училище. Но ще има разделение по полов признак, т.е. класове за момчета и такива за момичета. Училищата, както и много университети, не са подготвени за такова разделение. Затова има опасения, че много момичета няма да могат да се възползват. Просто в сегашната икономическа криза липсват средствата за създаването на такава инфраструктура. А талибаните ще имат извинение да казват, че изпълнението на обещанията им в рамките на ислямското право не е възможно.

Режимът на талибаните е стабилен

Споменахте как местните представители на талибаните действат по собствено усмотрение. Колко слаб е контролът на Кабул над провинциите?

Прави впечатление, че много местни представители на талибаните не следват насоките на централното правителство или създават свои собствени.

Въпросът е дали централното ръководство в Кабул не иска или не може да наложи своята политика. Много наблюдатели, включително и аз, смятаме, че става въпрос за смесица и от двете. Това е дълбоко свързано с обществените представи на талибаните, според които упражняването на граждански свободи е силно ограничено. В същото време ръководството умишлено не предприема действия срещу собствените си хора, за да не застраши единственото на движението.

През последните месеци в Афганистан имаше атентати, извършени от клонове на "Ислямска държава" (ИД). Колко силна е тази организация в страната и заплаха ли е тя за управлението на талибаните?

Томас Рутих: Режимът на талибаните е стабилен заради това, че в страната те нямат политическа алтернатива. А въоръжената съпротива - от клонове на ИД или от други по-малки групировки от верни кадри на бившия режим - е по-скоро маргинална. Това обаче дава на талибаните повод да използват сила срещу противниците си. Те не търпят въоръжена съпротива.

Как може международната общност да помогне на Афганистан?

Томас Рутих: Трябва да продължи да се говори с талибаните, каналите да останат отворени, без те да бъдат дипломатически признати. Дипломатическото признаване и помощите трябва да са обвързани със спазването на конкретни международни норми.


Поставете оценка:
Оценка 1 от 3 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 🐵🐵🐵

    12 5 Отговор
    Талибаните излъгаха най умната и развита нация в света САЩ

    Коментиран от #8

  • 2 /////

    13 3 Отговор
    Не че става нещо от талибаните, но да се прехвърля всичко на тях след като страната е 20 години във война и всичко е унищожено е най-малкото неуместно

    Коментиран от #4

  • 3 ДО 1

    4 10 Отговор
    Я ми припомнете как излъгаха СССР.
  • 4 Докато

    8 4 Отговор

    До коментар #2 от "/////":

    ... има капитализъм не очаквайте нищо добро да се получи!!!

    Коментиран от #11, #13

  • 5 Фен

    9 4 Отговор
    Соросията газ пикаят, а САЩ се изнесоха от Афганистан с 200! И да, вече, като са оставени на мира, ще си намерят начин да се оправят!
  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Знайко

    5 0 Отговор
    Защо му е на Афганистан да излиза от протести? Да не би в 70% от останалия свят са се живее по-добре.

    Истината е, че 70% от афганистанците не искат да живеят като другите народи. Искат да живеят така, както са живели пра-пра...дедите им. Искат другите(московците, вашингтонците, араби ...) да ги оставят на мира да си наизустяват корана.
  • 8 Знайко

    4 2 Отговор

    До коментар #1 от "🐵🐵🐵":

    "най-умната и развита нация в света САЩ"

    В грешка си, днес общо най-умната и развита нация в света са швейцарците, а не САЩ. САЩ и Русия са "развити" най-вече "мускулно"- военно, но не и умствено. 70% от иконжмиките им работят за "производство" на оръжи, войници и разузнавачи. И двете ще ги сполети съдбата на подобно "развитите" на тях в древността спартанци.

    Коментиран от #10

  • 9 РайхсПропаганденЦайтунг

    3 2 Отговор
    На Гнойче Зеле вече и Афганистан им запречи, ахахаххаха. Гледайте си Четвъртия райх, не мислете за проблемите на Афганистан, С. Корея, Япония, Казахстан и др.
  • 10 РитниКотката

    3 3 Отговор

    До коментар #8 от "Знайко":

    Глупости, Швейцария има повече военни на глава на населението, отколкото Северна Корея, въпреки че никога не са воювали. А това, че.са богати, не ги прави умни.
  • 11 "Чалгар"

    3 1 Отговор

    До коментар #4 от "Докато":

    ПРОБЛЕМА е една много древна думичка - АЛЧНОСТ. Тази думичка е един от 7-те смъртни гряха. Плоблема е много стар и известен още преди хиляди години. От времето много преди да се появи Карл Маркс, който преди 180 г.. Създана нова псевдо "религия на труда", като в труда си "Капитолът", замества думичката АЛЧНОСТ с думичката КАПИТАЛЕЗЪМ. Върху проблема с АЛЧНОСТА са работили много по-отдавна много по-мъдри и гониални хора от Маркс. Като Исус, св. Иван Рилски ...

    Завет на св. Йоан Рилски е:

    "Най-вече се пазете от змията на сребролюбието, защото сребролюбието е корен на всички злини, според апостола, който го нарича второ идолослужение."

    СРЕБРОЛЮБИЕ=АЛЧНОСТ=по Маркс КАПИТАЛИЗЪМ.
  • 12 Факт

    0 0 Отговор
    Нормално... всички афганистанци с талант и умения се изнезоха от там. Имам съседи лекари афганистанци и казаха, че никога няма да се върнат там, но не мислят да стоят дълго и в България...
  • 13 Казуар

    0 0 Отговор

    До коментар #4 от "Докато":

    Другарю, при социалистическата система имаше държавен капитализъм. Държавата прибираше парите и създаваше уравниловка. Например у нас Тодор Живков се похвали, че в периода 1970- 1980 г. са били построени две Българии, но покупателната способност на населението не се подобри. С увеличаване на заплатите се увеличаваха и цените.
Новини по държави: