В Русия се забелязва необичайна вълна от оставки на губернатори. Редица руснаци се питат дали зад тези действия не се крие критика срещу водената от Путин война в Украйна.
Русия води война, а в рамките на само на няколко часа общо петима ръководители на руски региони от различни части на страната подадоха оставка или обявиха, че няма да се кандидатират за постовете си повторно. Пръв оставката си обяви Сергей Швачкин от сибирския град Томск, последва го Игор Василиев от намиращия се на 1000 километра североизточно от Москва град Киров.
Последваха ги шефът на Саратов и автономната репубрика Ел Мари. А губернаторът на Рязан Николай Любимов обяви, че няма да се кандидатира за втори мандат.
В Русия има общо 80 т.нар. федерални субекта - области и автономни републики. Като официално обяснение за оставките си някои от губернаторите посочиха напредналата си възраст или това,че отдавна заемат въпросните постове. Вълната от оставки обаче породи учудване и спекулации.
Учудване и спекулации
В "Телеграм" се появиха множество постове, в които хората се питат дали оставките не означават, че губернаторите изразяват критика срещу водената война в Украйна и дали не искат да покажат, че не желаят да носят отговорност за последиците от тежките санкции на Запада. Русия бе напусната от повечето западни фирми и компании, а руснаците масово остават без работа.
Вълната от оставки на регионални ръководители би могла да е белег за това, че "корабът започва да се накланя опасно и плъховете навярно бързат да го напуснат", твърди политологът Абас Галямов. Други спекулират, че петимата политици може би не са били изцяло лоялни спрямо Кремъл, поради което оставките им са били поискани "отгоре".
Имаше и предположения, че президентът Путин може би е замислил частична мобилизация във въпросните региони, за да подкрепи буксуващата руска офанзива в Украйна, а губернаторите не са искали да понесат народното недоволство от подобно решение.