Отидете към основна версия

2 018 13

ЕС притисна Унгария за петролното ембарго срещу Русия

  • ес-
  • русия-
  • ембарго-
  • петрол-
  • унгария-
  • вето

Външните министри на ЕС се опитаха публично да притиснат Унгария днес да отмени ветото си върху предложеното петролно ембарго

Снимка: БГНЕС

Външните министри на ЕС се опитаха публично да притиснат Унгария днес да отмени ветото си върху предложеното петролно ембарго срещу Русия, като Литва каза, че блокът е "държан като заложник от една държава-членка", предаде Ройтерс.

Ембаргото, предложено от Европейската комисия в началото на май, ще бъде най-суровата санкция досега след инвазията на Москва в Украйна.

„Уверена съм, че ще намерим споразумение през следващите дни“, каза германският външен министър Аналена Бербок, когато пристигна за среща с колегите си. "Трябва да го подготвим изключително добре, защото трябва да бъде устойчиво."

Унгария, най-близкият съюзник на Москва в ЕС, заяви, че иска стотици милиони евро от блока, за да смекчи цената на отказа от руския петрол. Всички 27 държави-членки на ЕС трябва да се съгласят с ембаргото, за да продължи.

"Целият съюз е държан като заложник от една държава-членка, трябва да се съгласим, не можем да бъдем заложници", каза литовският външен министър, Габриелиус Ландсбергис.

Няколко министри директно назоваха Унгария по име, докато разговаряха с репортери.

Унгарският външен министър Петер Сиярто заяви на страницата си във Фейсбук на 11 май, че не се вижда решение.

Той каза, че правителството на премиера Орбан се нуждае от "стотици милиони долари" за унгарските рафинерии, увеличаване на капацитета за хърватски газопровод и компенсация за унгарската икономика.

Министрите на ЕС от Австрия до Естония обаче казаха, че петролното ембарго ще има, дори ако отнеме повече време за постигане на споразумение.

„Този ​​пакет от санкции ще бъде приет и петролът ще бъде включен“, каза висшият дипломат на Естония Ева-Мария Лиймец – позиция, подкрепена от други, включително Люксембург и Румъния. Испания също подкрепи предложението на Комисията.

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 32 гласа.

Свързани новини

  • Унгария създава големи проблеми на ЕС

    Преговорите за европейско петролно ембарго срещу Русия буксуват заради разногласията между Еврокомисията и Унгария относно финансовите компенсации, ис ...
    18.05.2022
    2 688
    29
Новини по държави: