Отидете към основна версия

1 797 25

Отпуск по време на менструация: в Испания искат да го въведат

  • испания-
  • жени-
  • отпуск-
  • менструация

Научен труд от 2020 година изрежда негативните ефекти от въвеждането на подобен отпуск

Снимка: shutterstock

Много жени изпитват силни болки по време на менструация, но въпреки това ходят на работа. Испания е на път да стане първата страна в Европа с т.нар. "менструационен отпуск" - за жени със силни оплаквания.

"Бях в класната стая, водех час. Получих толкова силни болки, че чак ми потекоха сълзи. Трябваше да си тръгна", разказва британската учителка Джуди Бърч. Тя е една от милионите жени, които страдат от сериозни болки по време на менструация, известни още като дисменорея. Оплакванията може да включват обилно кървене, силни спазми, умора и дори гадене, повръщане и диария.

Една трета от жените са засегнати

Според последните проучвания 90% от жените в детеродна възраст страдат от дисменорея, при 30% става въпрос за силно изразена болка. Една пета от американките например казват, че не могат да се справят със задълженията от ежедневието си по време на менструация.

А как се справя британката Бърч? "Просто се мъча", казва тя. "Не мога да се концентрирам... и изобщо не мога да функционирам правилно." Джуди Бърч вероятно би завидяла на жените в Испания - страната, която е на път да се превърне в първата европейска държава, която въвежда до три дни "менструален отпуск".

Проектозаконът, представен днес в парламента в Мадрид, предвижда отпускането на до три допълнителни почивни дни по време на менструация. Подробностите още не са ясни, но отсега се знае, че този отпуск ще се полага само на жените, които изпитват тежки симптоми по време на менструация. Най-вероятно те ще трябва да представят медицинско удостоверение.

"В нашата страна... имаме трудности да признаем менструацията като физиологичен процес, който трябва да поражда и съответните права", казва Тони Мориляс, директор на Испанския институт на жените.

Предложението е част от нов закон за репродуктивното здраве, който предвижда отпуск за жените, които прекъсват бременността си и отпадане на изискването за родителско съгласие при аборти на жени на възраст от 16 и 17 години. Предвижда се и премахването на данъка върху продажбите на продукти, предназначени за употреба по време на менструация - като превръзки и тампони.

Само в няколко държави по света - Япония, Южна Корея, Тайван, Индонезия и Замбия - в момента имат държавно регулиран менструален отпуск. Веве Хитипю от Индонезия казва, че се възползва от тази възможност понякога, когато изпитва наистина силен дискомфорт. "Беше ми много трудно да седя нормално. Не бях в състояние да работя по осем или девет часа на ден", казва тя. Тя самата никога не е имала проблеми с ползването на този вид отпуск, но смята, че много хора все още си мислят, че жените са "просто мързеливи и не искат да работят по време на менструация.

Ситуацията в Япония, където менструалният отпуск е въведен през 1947 година, илюстрира проблемите, свързани с него. Скорошно проучване показва, че едва 10% от жените се възползват от тази възможност, макар близо половината японки да казват, че биха искали да го направят. Основните причини да не използват това си право са, че се притесняват от шефовете си - ако са мъже, или пък че никоя друга тяхна колежка не се възползва от тази възможност.

В европейските страни с щедри социални политики също не е обичайно менструацията да се посочва като причина за ползване на отпуск. В Нидерландия проучване от 2019, проведено сред над 30 000 жени, показва, че едва 80% от тези, които са си взимали отпуск по време на менструация, са премълчавали истинската причина за това.

Научен труд от 2020 година изрежда негативните ефекти от въвеждането на подобен отпуск. Става дума за "затвърждаване на сексистки убеждения и нагласи, допринасяне за стигматизирането на менструацията и затвърждаване на половите стереотипи, отрицателно въздействие върху разликата в заплащането между половете и засилване на медикаментозното третиране на менструацията".

"Не бива да се чувствате неудобно"

Индийската компания "Зомато", която се занимава основно с доставки на храна, позволява на своите служителки да взимат до 10 допълнителни почивни дни в годината при проблеми, свързани с менструацията. Правилото е въведено през август 2020 година насам. Комуникационният директор на компанията Вайдика Парашар обяснява, че в общия чат служителките просто поставят емотикон на календар с червени капки. Политиката се прилага при всички, включително при транссексуалните, обяснява Парашар. "Не бива да се чувствате неудобно от това, то е просто биологична функция." Тя казва, че мярката дори е помогнала за повишаването на продуктивността на служителите на компанията.

Веве Хитипю от Индонезия смята, че работните места и компаниите трябва да дават възможност на жените да работят и същевременно да изпълняват ролята си в обществото - "като човешко същество, като жена и като майка".

Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 12 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: