Отидете към основна версия

1 965 27

Столтенберг: Може да се намери начин за присъединяването на Швеция и Финландия към НАТО

  • нато-
  • йенс столтенберг-
  • швеция-
  • финландия-
  • турция

В момента се водят редица дипломатически разговори между Анкара, Стокхолм и Хелзинки за постигането на споразумение

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг каза, че е уверен във възможността за намиране на решение, свързано с възраженията на Турция срещу присъединяването на Швеция и Финландия към алианса, предаде ДПА.

В речта си на Световния икономически форум в Давос Столтенберг заяви, че алиансът „трябва да седне и да намери път напред“ и че е сигурен, че това ще се случи.

Турция изрази несъгласие срещу опита на Швеция и Финландия да получат членство в НАТО, като се аргументира с опасения в сферата сигурността и обвини Стокхолм в подкрепа на „терористични групировки“. Анкара визира кюрдските Сили за защита на народа (СЗН) в Сирия.

Турските сили често влизат в сблъсъци със СЗН по границата със Сирия, като според Анкара те са част от по-голямо бунтовническо движение.

САЩ, от своя страна, работят в тясно сътрудничество с кюрдските сили в Сирия и ги считат за ключов съюзник в борбата им с екстремистките милиции на „Ислямска държава“.

Швеция и Финландия, наред с други страни, наложиха забрана за износ на оръжия за Турция, след като през 2019 г. Анкара проведе военна офанзива срещу СЗН.

Турция изрази недоволство и от това, че двете страни разрешават провеждането на акции на забранената Кюрдската работническа партия (ПКК).

Руската инвазия в Украйна промени ситуацията около сигурността в Европа и Швеция и Финландия решиха да се откажат от неутралната си позиция и да кандидатстват за членство в НАТО.

В момента се водят редица дипломатически разговори между Турция, Швеция и Финландия за постигането на споразумение.

В речта си Столтенберг подчерта стратегическото значение на Турция за алианса, както и приноса ѝ за борбата срещу тероризма.

Генералният секретар на НАТО коментира и дебата около използването на китайски технологии в 5G мрежите, както и газопровода „Северен поток 2“.

„Ние трябва да признаем, че икономическите ни решения имат последствия за сигурността ни. Свободата е по-важна от свободната търговия, опазването на ценностите ни е по-значимо от печалбите“, каза той, цитиран от Ройтерс.

Поставете оценка:
Оценка 2.4 от 25 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: