Двама депутати от управляващата Консервативна партия на Великобритания оттеглиха подкрепата си за министър-председателя Борис Джонсън в четвъртък заради доклад, който описва поредица от алкохолни партита в нарушения на локдауина в неговия офис на Даунинг стрийт 10, предава Ройтерс.
Ден след публикуването на доклада, описващ случвалото се на Даунинг стрийт по време на локдауна заради COVID-19, консервативните депутати Джон Барън и Дейвид Симъндс казаха, че повече не могат да подкрепят премиера.
Техните гласове допълват нарастващия списък на консервативните депутати, които призоваха Джонсън да подаде оставка заради тези груби нарушения, наречени "Партигейт", въпреки многократните извинения на премиера.
Барън, избран за първи път през 2001 г., каза, че оттегля подкрепата си, защото вярва, че Джонсън е подвел парламента "съзнателно" - обвинение, което премиерът отрича, но което се разследва от парламентарна комисия.
"Като се има предвид мащаба на нарушаване на правила на № 10, не мога да приема, че премиерът не е знаел. Затова многократните му уверения в парламента, че не е имало нарушаване на правилата, просто не са достоверни", каза той в изявление.
"Тъй като винаги съм казвал, че ще разглеждам всички налични доказателства, преди да взема решение, се опасявам, че премиерът вече не се радва на моята подкрепа - вече не мога да му позволя да печели от съмнения".
Симъндс, който беше избран през 2019 г., каза, че Джонсън е загубил доверието на обществеността. "Съответно, време е той да се оттегли, за да може новото ръководство да продължи важната работа на правителството", каза той в изявление.
Повече от 15 консервативни законодатели публично призоваха Джонсън да се оттегли, след като съобщенията за партита, нарушили локдауна, започнаха постоянно да попадат в медиите. Но Джонсън засега отказва да се оттегли, заявявайки, че все още има работа в правителството.
За да предизвикат вот на доверие в ръководството на Джонсън, 54 консервативни депутати в парламента трябва да напишат писма с призив за гласуване до председателя на специалната партийна "Комисия от 1922 г."
Писмата са поверителни, така че председателят на тази Комисия е единственият човек, който знае колко действително са изпратени.