Отидете към основна версия

2 252 16

Как искат да ограничат миграцията по бедност от България и Румъния

  • германия-
  • мигранти-
  • шенген

Делът на българите и румънците сред всички заселили се в Германия граждани на страни от ЕС за първи път е надхвърлил 40 процента

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Провинция Северен Рейн-Вестфалия е силно засегната от т.нар. миграция по бедност от България и Румъния. "Българи и румънци биват подмамвани с обещания за хубав живот в Германия, а после друг печели от мизерията им".

Свободата на придвижване в ЕС трябва да бъде защитена срещу злоупотреби. В противен случай може да бъде застрашена жизнеспособността на германските градове и общини, бие тревога министърката по общинските въпроси, строителството и равенството в правителството на Северен Рейн-Вестфалия Ина Шаренбах. В интервю за "Ди Велт" тя развива идеите си за това как може да бъде пресечена тъй наречената миграция по бедност - най-вече от страни като България и Румъния.

"Подмамват хората с фалшиви обещания"

Шаренбах подчертава, че няма нищо против свободното придвижване в ЕС, което тя нарича "голямо постижение" на Общността. "В случая става въпрос за друго - за злоупотребите с тази придобивка (...) В отделни райони на провинция Северен Рейн-Вестфалия ние имаме големи проблеми с това." Конкретно Шаренбах назовава миграцията от Румъния и България, чиито граждани получиха право на свободно придвижване в ЕС през 2014 година. Министърката припомня съществуващите сериозни икономически и социални различия в Общността, например между Германия и източноевропейските държави, и посочва, че това води до един вид миграция, която вече няма нищо общо със свободното придвижване, защото тя не изпълнява критериите за това. Шаренбах посочва, че хора биват подмамвани с красиви обещания, а на техен гръб други припечелват добре. Тези хора тръгват да търсят щастието си, но накрая трагедията им се оказва още по-голяма. Което засилва у тях усещането, че нещо не е наред в този ЕС, смята министърката.

На въпрос какво може да се направи срещу това Шаренбах дава за пример проекта "Missimo" на вътрешното министерство на Северен Рейн-Вестфалия срещу злоупотребите с детските надбавки. Тя посочва и подобреното сътрудничество с други държави, включващо и засилени проверки, което вече дава резултат. Така биват разкривани например случаи на трудова експлоатация, казва тя.

По-нататък в интервюто Шаренбах цитира и статистически данни за броя на преселниците от България и Румъния в Германия: след отпадането на ограниченията за българите и румънците миграцията към Германия се е увеличила многократно. Ако през 2011 година в Германия са пристигнали общо 99 000 граждани на двете балкански страни, то през 2018 броят на пристигналите вече е бил 263 000. А делът на българите и румънците сред всички заселили се в Германия граждани на страни от ЕС за първи път е надхвърлил 40 процента във въпросната година (2018). И още малко статистика: през 2018 всяко второ новопристигнало мигрантско дете под 16 години е било на преселници именно от България или Румъния.

Ресорната министърка посочва и друг проблем, свързан с лошото състояние на жилищата, в които мигрантите биват настанявани. В Рурска област има много сгради, които не са поддържани или санирани, и които се дават на преселници на завишени цени. Тя дава пример с Гелзенкирхен, където в момента по нов проект на общината се събарят много стари и порутени жилищни сгради, които стоят празни, за да се изградят на тяхно място нови по съвременни стандарти.

Как Северен Рейн-Вестфалия иска да спре злоупотребите

Как обаче могат да бъдат пресечени всички тези злоупотреби? Според Ина Шаренбах трябва да бъде въведена превантивна проверка на това дали са налице условията за свободно придвижване. А страните членки трябва да се ангажират да прилагат този контролен механизъм. Именно чрез проекта "Missimo" властите в Северен Рейн-Вестфалия проверяват дали дадено лице, получило достъп до системата на социалните плащания в Германия, има право да получава съответните помощи.

За намаляване на бюрокрацията и ускоряване на процеса комуналната министърка на Северен Рейн-Вестфалия предлага въвеждането на тъй наречената One-Stop-Agency. Идеята е работата на общините да бъде така организирана, че всички въпроси, свързани с миграцията на хора, да бъдат решавани на едно място - в една централна инстанция. Това предполага сливането на дейностите, които сега се извършват от три отделни администрации - на службата по адресната регистрация, на службата за чужденците и на здравните власти. От министерството вече са в контакт с редица общини, които искат да започнат да работят по този модел.

Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 12 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: