Отидете към основна версия

3 278 21

Западни издания коментират последните новини около конфликта в Украйна

  • русия-
  • украйна-
  • владимир путин-
  • санкции-
  • нефт-
  • газпром

Руските пратеници са останали недоволни от разговорите си в Пекин през последните седмици за получаване на по-голяма подкрепа от Китай

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Джо Байдън ще посети Саудитска Арабия като част от настоятелните си опити за намаляване на световните цени на петрола и да накаже Русия, пише в. "Гардиън" по повод обявената новина, че президентът на САЩ ще посети Рияд.

Подобна визита ще означава неизпълнение на предизборното обещание на Байдън да изолира Рияд заради убийството на журналиста Джамал Хашоги, отбелязва британското издание. "Гардиън" допълва, че предстоящото посещение в саудитската столица, за което първи съобщиха американските вестници "Вашингтон пост" и "Ню Йорк таймс", подсказва, че за президента на САЩ е станало по-важно да намали цените на петрола на международните пазари и да накаже по този начин на Русия заради нахлуването ѝ в Украйна, отколкото положението с човешките права.

След началото на руската инвазия изолацията на саудитския престолонаследник принц Мохамед бин Салман, който беше обвинен за убийството на Хашоги, изглеждаше много вероятно да бъде прекратена с оглед на стремежа на Вашингтон за увеличаване на световния добив на петрол, чрез което да се понижи цената му на международните пазари и така да се лиши Москва от важни финансови приходи, но и да се повишат и без това недобрите шансове на демократите да спечелят тазгодишните междинни избори за Конгрес, коментира "Гардиън".

Сто дни война взеха тежка дан от Украйна, докато на този фон силите на Путин удрят Донбас, пише друг британски вестник - "Индипендънт", в коментарна статия, посветена на навършването на 100 дни от началото на военния конфликт в Украйна.

Бомбите и куршумите вземат своята смъртоносна дан и раняват мнозина. Домове горят, семейства са разделени, а невинни страдат. Сто дни след началото на войната касапницата продължава и оттогава единствено са променили местата, където тече тя, пише "Индипендънт".

Този уникален по своята същност и будещ недоумение конфликт, определящ хода на съвременната история, не показва никакви признаци, че ще приключи скоро, отбелязва изданието.

В. "Дейли телеграф" коментира новината, че Великобритания ще изпрати на Украйна усъвършенствани ракети със среден обсег. По този начин страната се присъединява към САЩ и Германия, които снабдяват Киев със съвременно въоръжение за сваляне на самолети, отбелязва британското издание.

За използване на тези ракети украинските военни ще се обучават във Великобритания. Въпреки че установките, които ще бъдат предоставени на Украйна, ще бъдат по-малко от десет, по данни на "Дайли телеграф" заедно с тях на Киев ще бъде осигурено голямо количество боеприпаси за тези системи.

Пекин е подразнен от исканията на Москва за подкрепа, твърдят представители на китайските власти, цитирани от "Вашингтон пост".

Руските пратеници са останали недоволни от разговорите си в Пекин през последните седмици за получаване на по-голяма подкрепа от Китай. В тях те са настоявали Пекин да изпълни заявката си за "безгранично партньорство", дадена в седмиците преди началото на войната. Проблемът е, че китайското ръководство иска да увеличи помощта за Москва, но без да нарушава западните санкции, и затова е определило таван на подкрепата си, заявяват пред изданието представители на американските и китайските власти.

Това поставя в трудно положение Китай, защото иска да помогне на най-важния си стратегически партньор, но той е започнал война, която в Пекин не са очаквали, че ще се проточи четири месеца, казаха източниците на изданието. По думите им затова президентът Си Цзинпин е възложил на най-близките си съветници да измислят начин как да се помогне финансово на Русия, без да се нарушават западните санкции.

"Това се оказва трудна задача. В същото време от гледна точка на Русия тези усилия са недостатъчни", обобщава пред "Вашингтон пост" високопоставен представител на правителството на САЩ.

Международните санкции срещу износа на усъвършенствани технологии за Русия отслабват военните ѝ способности, казват американски официални лица пред "Ню Йорк таймс".

Причината е, че това ембарго пречи на Русия да произвежда оръжия, които да заменят унищожената ѝ в бойните действия техника, посочват източници от Съединените щати и Европа. Така въпреки че във войната произведени в САЩ и ЕС технологии са били използвани срещу Украйна, сега това на практика дава на Запада важен лост за въздействие върху Москва.

В статията се съобщава, че миналия месец в продължение на една седмица по покана на Службата за сигурност на Украйна (СБУ, украинското контраразузнаване) в Украйна е бил специален експертен екип, който анализирал и разглобявал всеки образец руско оръжие, с който СБУ се е сдобила, след като е бил прибран от бойното поле. Изследователите са заключили, че в почти всеки от тях има западни технологични компоненти като микрочипове, двигатели, антени и други, което прави трудна замяната им.

ЕС одобри шести пакет санкции срещу Русия, който включва поетапното налагане на ембарго върху вноса на петрол, но не и индивидуални санкции срещу руския патриарх Кирил, заради възражения от страна на Унгария, пише в. "Уолстрийт джърнъл". Американският всекидневник отбелязва, че предстоятелят на Руската православна църква е един от изявените поддръжници на инвазията в Украйна и близък съюзник на президента Владимир Путин.

Ембаргото върху петрола е високорискова стратегия, която принуждава ЕС да скъса със зависимостта си от евтините руски енергоносители. Това вероятно ще увеличи инфлацията, която вече достигна до най-високото си ниво от десетилетия и от двете страни на Атлантическия океан, отбелязва изданието. След дълги и напрегнати преговори върху ембаргото, одобрението на шестия пакет успя да запази единството на съюза на фона на руската инвазия в Украйна. Спорът за петрола показа извади наяве и тавана на възможностите на ЕС да се откаже от вноса на руски енергоносители, който помага на Москва да попълва своя бюджет и да финансира военните си действия, посочва "Уолстрийт джърнъл".

В. "Файненшъл таймс" поставя акцент върху новия отбранителен блок, който се оформя в Европа, след като скандинавските и балтийските държави се обединиха пред лицето на руската заплаха. В сряда в Дания бе произведен референдум, на който страната реши да се присъедини към отбранителната политика на ЕС, а в средата на миналия месец Финландия и Швеция подадоха молби за членство в НАТО, с което картата на регионалната сигурност значително се променя, коментира британският всекидневник.

Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 30 гласа.

Свързани новини