Отидете към основна версия

2 746 78

Анализ: 85% от руското въоръжение е произведено с вносни електронни компоненти

  • русия-
  • оръжие-
  • украйна-
  • сергей шойгу

Руското оръжие, пленено или изоставено на бойните полета се анализира подробно от западните разузнавателни агенции и според изводите им на Москва ще ѝ бъде трудно да се сражава без компоненти от вражеския Запад

Снимка: БГНЕС/ЕРА

По-голямата част от трофейното руско въоръжение, попаднало в ръцете на украинската армия, съдържа западни електронни компоненти, анализират западните разузнавателни служби в най-новите си доклади, цитирани от „Ню Йорк таймс“ и „Ди Велт“. 35 американски микропроцесора има в крилатата ракета Ch-101, „окото“ на разузнавателния дрон „Орлан-10“ е термовизионен сензор, произведен във Франция. Британски транзистори са използвани в системата за радиозаглушаване Борисоглебск-2.

Това са само част от примерите, като експертите смятат, че западна електроника съдържат 85 процента от руското въоръжение, в т. ч. и ракетите „Искандер“. След налагането на санкции заради руската агресия срещу Украйна доставките на части за производство на модерно оръжие са преустановени. Руското оръжие, пленено или изоставено на бойните полета се анализира подробно от западните разузнавателни агенции и, според изводите им, на Русия ще ѝ бъде трудно да се сражава без компоненти от вражеския Запад.

Още през март т. г. Пентагонът съобщи, че руските ракети "Искандер" са изчерпани, но има и друг проблем, дори да има налични, тя не може да пусне в бой всички, защото някои от тях представляват стратегически резерв в случай на война със страните от НАТО.
"Санкциите премахнаха нуждата от въздушни удари по танкови фабрики и корабостроителници от предишни войни. Демокрациите могат да постигнат ефекта на прецизно бомбардиране с подходящи санкции. Това е точно защото руската армия зависи от вносно оборудване." – коментира икономистът Матю К. Клайн, цитират от "Ню Йорк таймс".

Русия знае добре зависимостта си. Още през 2014 г. Москва обяви амбициозна програма за преминаване към части родно производство. Проблемът е, че програмата не проработи. Руските предприятия се оказаха неспособни да произвеждат модерна електроника.

Анализаторите, предупреждават, че зависимостта на Русия от западни компоненти не означават, че по тази причина войната ще свърши скоро. В руските складове все още има количества микропроцесори и сензори, внесени преди атаката срещу Украйна и се може да се окажат достатъчни за няколко години производство.

Част от електрониката (например микропроцесори) се внася в страната и за нуждите на гражданското производство. За да се лиши Русия от възможността да ги използва в производството на оръжия, би трябвало да се въведе ембарго върху цялата електроника, например всички микропроцесори. Тук остава отворена вратичка за руската отбранителна индустрия - да мине към китайски компоненти, които, обаче, са с по-ниско качество, но пък много по-евтини от западните.

Санкциите, коментират западните анализатори, имат и страничен негативен ефект. Русия използва по-стари и по-малко прецизни оръжия, което от своя страна означава по-големи унищожения и повече жертви сред цивилното население. Възможно е това да е елемент от умишлена стратегия на Русия, която действаше по същия начин в Сирия, но може и да е ефект от западните санкции, които лишиха страната от електроника за най-модерното въоръжение.

Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 24 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: