Отидете към основна версия

5 661 88

НАТО трябва да се подготви: Путин няма да се откаже от плановете си

  • нато-
  • русия-
  • украйна-
  • йенс столтенберг-
  • война-
  • владимир путин

Западните съюзници трябва да направят всичко възможно, за да възпрат руския президент, ако той тръгне да разширява конфликта на запад, както вече припяват неговите пропагандисти

Снимка: Shutterstock

Напоследък непрекъснато се създава впечатлението, че Русия е дотолкова отслабена във военен план, че няма нужда да се тревожим от възможно нападение срещу държава от НАТО. Вярно е обаче точно обратното. Коментар на ФАЦ:

Положението в Европа е сериозно, след като НАТО вижда необходимост да увеличи своите войски в готовност до над 300 000 души. В обществения дебат напоследък непрекъснато се създава впечатлението, че Русия е дотолкова отслабена във военно отношение, че няма нужда да се тревожим от възможно нападение срещу държава от НАТО. Вярно е обаче точно обратното.

Ако Путин разшири конфликта на запад

Западните съюзници трябва да направят всичко възможно, за да възпрат Путин, ако той тръгне да разширява конфликта на запад, както вече припяват неговите пропагандисти. Тъй че е направо задължително да водим активна политика на възпиране с възможно най-голям брой подразделения.

Във видеопосланието си на срещата на Г-7 украинският президент Зеленски е казал, че се надява войната да свърши още тази година. Но в момента няма такива изгледи. Малко вероятно изглежда Путин да се откаже от плановете си само заради суровите условия през зимата. Украйна и нейните поддръжници трябва и занапред да изхождат от предположението, че конфликтът може да се проточи. А новото геостратегическо противостоене между Русия и Китай от една страна и демократичния Запад от друга тъй или иначе още дълго ще поставя отпечатъка си върху световната политика - може би за поколения напред. И не само в НАТО ще са принудени да разработват сценарии, които смятахме за надживени след края на Студената война.

Предизвикателствата на 21 век

Противно на онези времена, днес светът е многополюсен. Групата на Г-7, която се събра в баварските Алпи, конструира сегашния световен ред, но няма да може да го отбранява сама. Германският канцлер Шолц е прав: светът не е разделен между Запада и всички останали, както твърди Путин. На срещата на Г-7 в замъка Елмау партньорите деклариха единодушие например по климатичната политика. Но Западът очевидно има проблеми, когато трябва да придърпа на своя страна държави като Индия или Южна Африка по въпроса за войната в Украйна. А това показва, че през 21 век "глобалният Юг" постепенно започва да следва политика на своите собствени интереси.

Поставете оценка:
Оценка 2.5 от 34 гласа.

Свързани новини