Този път Джонсън не успя да се спаси: след три години на поста британският премиер подава оставка. Луксозни ремонти, партигейт и куп други провинения: списъкът със скандалите и аферите около него е дълъг. Припомняме ги:
Британският премиер Борис Джосън днес подава оставка. Джонсън ще остане на поста си до есента. През годините той преодоля множество скандали, последният обаче се оказа фатален за правителството му. Тук ги припомняме:
Луксозен ремонт
Джонсън си навлече критики през април 2021 година, когато стана ясно, че в жилището, в което живее със семейството си на “Даунинг стрийт” 11, е извършен скъп ремонт. Премиерът твърдеше, че е заплатил за него с лични средства, но се оказа, че за целта са били използвани средства от частно дарение за консервативната партия. Тъй като дарението не е било декларирано по надлежния ред, партията му бе глобена.
Луксозна почивка
През май 2021-а парламентарна комисия разследва финансирането на почивка на премиера. С тогавашната си годеница Кари Саймъндс той е прекарал коледата през 2019-а на частния остров Мустик. Разходите за почивката са били платени от бизнесмена Дейвид Рос, който е и дарител на консервативната партия. След разследване, продължило месеци, комисията стигна до заключението, че Джонсън е дал коректна информация за финансирането на луксозното пътуване.
Скандалът с лобизма
През декември 2021 година депутатът Оуен Патерсън беше принуден да се оттегли заради неправомерно лобиране. Джонсън се намеси в аферата и се опитваше да спре процедурата срещу Патерсън. Впоследствие торитата изгубиха избирателния окръг, чийто представител беше Патерсън.
Забавената реакция на пандемията
Джонсън бе подложен на остри критики и за политиката си по отношение на пандемията от коронавирус. През май 2020 година неговият съветник Доминик Къмингс, известен и като един от архитектите на Брекзит, си навлече неприятности заради предполагаеми нарушения на мерките. Въпреки обществената реакция Джонсън го подкрепи. В крайна сметка обаче Къмингс трябваше да се оттегли през ноември същата година. Бившият съветник на премиера впоследствие го обвини в “катастрофални” провали при овладяването на пандемията. В парламентарен доклад забавеното въвеждане на локдаун в началото бе обявено за “един от най-големите провали в областта на общественото здраве” в историята на Великобритания.
"Партигейт"
Множеството партита по време на локдауна доведоха до вот на недоверие срещу Джонсън в собствената му партия. Той се проведе през юни. Премиерът спечели гласуването. Той многократно се извини за партита, които са били в пълен разрез с правилата, но отказа да подаде оставка. Заради участието си в едно от празненствата му бе наложена глоба, така той се превърна в първия премиер в британската история, който, докато е на поста, е глобен за нарушаване на закона.
В доклада си по аферата “Партигейт” високопоставената държавна служителка Сю Грей стигна до категорични заключения: според нея правителственото ръководство е отговорно за неправомерните действия по време на локдауна. Грей разкритикува многобройните нарушения на правилата и “прекомерната консумация на алкохол” в седалището на правителството.
Последният скандал
В началото на юни заместник-главния организационен секретар на торитата Крис Пинчър подаде оставка, след като стана ясно, че е упражнил сексуално насилие върху двама мъже. И в миналото Пинчър е имал подобни провинения. Говорител на правителството първо отхвърли твърдението, че Джонсън е бил запознат с поведението на Пинчър. Според бивш високопоставен служител обаче Джонсън вече е бил информиран за подобен инцидент още през 2019 г. Затова министър-председателят беше обвинен в лъжа. Джонсън призна, че назначаването на Пинчър е било грешка.
В средата на май депутат от Консервативната партия вече беше временно арестуван по подозрение в изнасилване. Също през май бивш депутат от партията беше осъден на година и половина затвор за сексуално посегателство срещу малолетно лице. В края на април депутат от управляващата партия подаде оставка, след като гледаше порнографски клипове на мобилния си телефон в парламента.