Естония е отблъснала "най-мащабните кибератаки от 2007 г. насам", заяви тя, малко след като премахна съветски паметници в регион с етническо руско мнозинство.
Отговорност за атаката пое руската хакерска група Killnet, която в сряда заяви в акаунта си в Telegram, че е блокирала достъпа до повече от 200 държавни и частни естонски институции, като например онлайн системата за идентификация на гражданите.
Естонски правителствен служител заяви, че въздействието на атаката е ограничено.
"Вчера Естония беше подложена на най-мащабните кибератаки, с които се е сблъсквала от 2007 г. насам", написа в Туитър Луукас Илвес, заместник-министър на цифровата трансформация в естонското Министерство на икономиката и комуникациите.
"С някои кратки и незначителни изключения, уебсайтовете останаха напълно достъпни през целия ден. Атаката остана до голяма степен незабелязана в Естония", добави той.
Killnet, който заяви, че е извършил подобна атака срещу Литва през юни, заяви, че е действал, след като във вторник съветски танк Т-34 е бил преместен от публична експозиция в град Нарва в музей.
При DDoS атака хакерите се опитват да наводнят мрежата с необичайно голям обем трафик на данни, за да я парализират, когато тя вече не може да се справи с мащаба на исканите данни.
През 2007 г. Естония предприе мерки за повишаване на киберсигурността, след като претърпя мащабни атаки срещу публични и частни уебсайтове, за които обвини руснаци, разгневени от премахването на статуя от съветската епоха.
Паметникът на Червената армия беше преместен от площад в Талин, след което последваха две нощи на бунтове от страна на етнически руснаци.
Във вторник естонското правителство нареди бързото премахване на всички публични съветски паметници в Нарва, където мнозинството от населението е рускоезично, позовавайки се на нарастващото напрежение в града и обвинявайки Русия, че се опитва да използва миналото, за да раздели естонското общество.