Отидете към основна версия

5 740 35

Хонконг и Русия: Защо напускат тъкмо най-добрите

  • военни престъпления-
  • русия-
  • хонконг-
  • украйна-
  • война-
  • изтичане на мозъци-
  • репресии-
  • китай-
  • диктатура-
  • си дзинпин-
  • владимир путин

Образованите просто си заминават

Снимка: Shutterstock

Между диктаторите Владимир Путин и Си Дзинпин, които поддържат приятелски отношения помежду си, има и още нещо общо: поданиците им ги напускат винаги щом това им се удаде и то по най-бързия начин. Последните статистики показват, че както от Русия, така и от Хонконг има масово изтичане на мозъци. Тази тенденция показва, че независимо от прецедените информации на верноподаническите медии хората успяват да си съставят реалистична картина за положението в страната. Който напуска родината си, преди това е премислил внимателно дали другаде може да очаква по-добро бъдеще в икономически и обществен план.

Образованите просто си заминават

Списание „The Economist“ предполага, че от началото на войната на Путин срещу Украйна между 150 000 и 300 000 души са напуснали Русия. Само в Грузия са се установили 50 000 от тях. Кои са тези, които обръщат гръб на Путинова Русия за кратко или завинаги? Изданието пише: „Това са предимно млади, добре образовани хора, с политическо мислене, активни, със собствено мнение и с идеи, т.е. интелектуалният елит на Русия. Мигрантите изнасят и своите трудови навици, своите контакти и способността да се организират, както и своите ценности. Всичко това ще се отрази силно както на страната, която напускат, така и на тази, в която се установяват“.

На 7000 километра разстояние - в Хонконг - картината е същата. Списание „Шпигел“ обобщава ситуацията така: „Населението в някогашната британска колония се топи осезаемо. Медиите цитират данни на правителството, от които излиза, че от средата на 2021 до средата на 2022 година броят на жителите е намалял със 121 500 души. В Хонконг сега значи живеят 7,29 милиона души – това е спад с 1,6 процента. СиЕнЕн съобщава, че това е най-голямото намаление в броя на жителите, откакто се води статистика – т.е. от 1961 година насам. И от Хонконг образованите просто си заминават, гласувайки по този начин за едно по-различно бъдеще.

Антидемократични действия

Правителството на хардлайнера Джон Ли, назначено от китайския лидер Си Дзинпин на първи юли тази година, твърди, че нивото на смъртността било по-високо от нивото на раждаемостта. СиЕнЕн смята обаче, че масовият отлив на хора от Хонконг се дължи както на строгите мерки на Пекин срещу пандемията, така и на политическата ситуация. Джон Ли е архитектът на т.нар. Закон за сигурността, който предвижда драстични наказания за всеки опит за демократична мисъл или действие.

Между юли 2021 и март 2022 година над 100 000 жители на Хонконг са поискали убежище във Великобритания. Обединеното кралство дава възможност на жителите на някогашната си колония да избягат от репресиите на Си Дзинпин. Демократичен Тайван също предлага нова родина на бегълците, макар потокът да не е сравним с този към Англия.

Свободният свят трябва да предоставя убежище

В тази ситуация е важно страните от свободния свят да дадат възможности за получаване на визи, за да приемат хората, които са принудени да напуснат родината си като дисиденти. Ако бегълците не намерят място в свободния свят, това ще навреди на общата демократична кауза. А хората в демократичните държави, които са поддръжници на Путин, Си Дзинпин или на диктатурите, би трябвало просто да си поговорят с онези, които дават мило и драго, за да избягат от Русия или Хонконг.

*Александър Гьорлах е старши научен сътрудник в Съвета по етика в международните отношения "Карнеги" и научен сътрудник в Института за интернет към Оксфордския университет. Живял е в Тайван и Хонконг.

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 31 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания