Дългата ръка на Пекин - чак до центъра на Лондон

13 Май, 2025 14:48 1 674 9

  • хонконг-
  • си дзинпин-
  • китай-
  • човешки права-
  • пекин-
  • лондон

Много хора бягат от Хонконг във Великобритания, за да се спасят от китайските репресии. Но дори и там те не могат да се чувстват сигурни за живота си.

Дългата ръка на Пекин - чак до центъра на Лондон - 1
Снимка: БГНЕС/ EPA

Клои Чонг живее в Лондон от 2021 г. Тя бяга от Хонконг, след като участва в протести срещу нарастващото китайско влияние там, пише АРД. В британската столица работи за неправителствена организация, която се бори за граждански права на политическите затворници.

“Дългата ръка на Китай стига и дотук”, казва 20-годишната жена. През декември 2024 г. полицията в Хонконг обявява награда за залавянето ѝ – „С нея искат да мотивират хората да ме предадат насила в посолството“, обяснява младата жена. Сега, дори в Лондон, тя не се чувства в безопасност. Не споделя телефонния си номер с никого и комуникира само чрез платформи за криптирани съобщения.

Друга млада жена - Клои Ло, също усеща дългата ръка на Китай чак в Лондон. Тя също е избягала от Хонконг. Но стартът на новото място бил труден – оказва се, че не може да ползва спестяванията си, които е прехвърлила в британската банка HSBC. От финансовата институция ѝ обясняват, че няма позволение от властите в Хонконг да пътува. Това не е единствената трудност в живота на Ло, разказва АРД. Баща ѝ например спира да общува с нея от страх да не бъде преследван у дома.

Британското правителство би трябвало да е загрижено

Британската политика също разглежда тези случаи. Натали Бенет от Зелената партия, която е член на британската Камара на лордовете, от години наблюдава нарастващото влияние на Китай: "Британското правителство би трябвало да е загрижено, че сигурността и свободата на една млада жена, дошла тук да търси убежище, са застрашени."

През 2019 г. и 2020 г. стотици хиляди хора излязоха на протест по улиците в Хонконг, припомня АРД. Те се обявиха в защита на свободата на печата, свободата на словото и гражданските права. За мнозина бързо стана ясно: нарастващото влияние на Пекин ще бъде необратимо. Само във Великобритания избягаха 150 000 души.

Противоречиви планове за ново посолство

Китайското влияние във Великобритания обаче не спира да расте. Пекин е придобил огромна историческа сграда в центъра на Лондон - мястото, където преди да се изсичали британските монети. Плановете са там да се премести посолството на Китай. Това ще бъде най-голямата сграда на посолство в цяла Великобритания.

Има както притеснения за сигурността, така и критики към локацията - ако пред китайското посолство се организира протест, един голям и важен район на Лондон ще бъде блокиран, обяснява АРД. Очаква се правителството да вземе финалното решение дали китайското посолство може да се премести там до юни месец. Британското правителство е затруднено да критикува Китай, камо ли пък да му показва границите на възможното. Комунистическата държава е важен търговски партньор, а министър-председателят Киър Стармър се надява на инвестиции.

Конфликт между икономическите интереси и тези в областта на сигурността

Китай яростно налага позицията си, за което свидетелства инцидент в китайското консулство в Манчестър през 2022 година: тогава дисиденти протестираха пред консулството, а служителите събориха плакатите им. По време на конфронтацията един демонстрант очевидно е бил насилствено вкаран в консулството. Британската полиция успя да го освободи, но инцидентът предизвика обществена дискусия. Дали това е било опит за отвличане? Най-малкото е било опит за масово сплашване, пише АРД.

Найджъл Инкстър гледа доста трезво на подобни инциденти. Той е бил директор на оперативния отдел на британската разузнавателна служба МИ-6. “Град като Лондон е пълен с хора, които правят неща, които правителството не иска", казва Инкстър. "Това е отворено общество и чуждестранните разузнавателни агенции са активни тук по различни начини. Понякога в рамките на закона, а понякога не."

За съжаление ресурсите за противодействие на това са ограничени, уточнява германската обществено-правна медия. Затова британските сили за сигурност се опитват да предотвратят най-лошото, казва бившият служител на МИ-6. В същото време Инкстър вижда конфликт между икономическите интереси на Великобритания и интересите на страната в областта на сигурността. Особено по отношение на кКтай.

Демонстрациите продължават

За Клои Ло и Клои Чонг това е проблем. Те обаче нямат намерение да се предават и ще продължат да протестират срещу новото “мега посолство” в Лондон.

Хиляди се събраха на мястото миналата седмица. Чонг казва, че се притеснява, че ако плановете на Пекин сработят, те ще имат още повече ресурси, пространство и хора. “За да ни репресират и да ни карат да мълчим”, казва младата жена.

Автор: Кристоф Прьосл ARD


Поставете оценка:
Оценка 2.1 от 7 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 честен ционист

    10 4 Отговор
    Така ще гонят и евроагентите.
  • 2 демократ

    3 14 Отговор
    Никакви допирни точки нямам с гнусните руски азиатци
  • 3 Kaлпазанин

    2 2 Отговор
    Псалмите на еврейското зеле край нямат ,докога .светът няма да е ваш а ще си наш нагли лицемери
  • 4 Госあ

    4 2 Отговор
    Там където има държава, няма шанс да националните предатели.

    Коментиран от #9

  • 5 Съвсем нормално е

    5 3 Отговор
    Предателите да се чувстват несигурни и застрашени! В крайна сметка - да не са ставали предатели!
  • 6 Ха-ха-ха

    3 0 Отговор
    Като чуя " неправителствена организация" и то за права, работата е ясна. Не си заслужава да се взема под внимание какво казали от някакво НПО.
  • 7 БгТопИдиот🇧🇬

    4 0 Отговор
    Гусното зеле почна да громи и Поднебесната .

    Смяххххх..
  • 8 Някой

    5 1 Отговор
    Само няколко години след връщането към Китай отчитаха един с класация на милионери, че трябва да я смени на такива със стотици милиони, че станали десетки пъти повече. Завзет при Опиумните войни, когато Великобритания и Франция се бият за наркотиците, които китайците са искали да забранят. На 42 държави национален празник е независимост от Великобритания - включително на САЩ. 6 ли още не са се измъкнали. А на Палестина виждат сметката.
  • 9 Хеми значи бензин

    2 1 Отговор

    До коментар #4 от "Госあ":

    Ти тези феотдални територии купени от китайското прявителство ли наричаш държави.
Новини по държави: