Отидете към основна версия

1 997 21

Пендаровски не вярва скоро българите да бъдат вписани в конституцията

  • северна македония-
  • стево пендаровски-
  • вмро-дпмне-
  • християн мицкоски

Опозицията проведе серия от протести, като обявиха приемането на френското предложение за капитулация за управляващите, а към България бяха отправени редица крайни обвинения, включително и във фашизъм

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Скептицизъм за скорошното одобряване на промените в конституцията, необходими за втората стъпка от преговорите с Европейския съюз (ЕС), произтичаща от двустранния протокол, подписан с България, изрази македонският президент Свето Пендаровски.

Той не вярва, че те ще бъдат постигнати с този парламентарен състав.

В интервю за Анадолската агенция, цитирано от македонската агенция МКД, той заявява, че в подписаните досега документи няма опасност за македонската идентичност и език, а позицията на опозицията е наложена от вътрешнопартийна логика.

"Не можете да принудите никого да гласува, ако сегашната опозиция смята, че тези документи представляват опасност за македонския народ. Не мисля така. Моята оценка е, че много трудно ще се достигнат две трети в този парламентарен състав, защото, доколкото мога да преценя, опозицията в македонския парламент чете договора с България, тоест преговорната рамка с ЕС, чрез партийни критерии, каза той.

Припомняме, че в края на юли, лидерът на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски настоя, че трябва да се проведат и предсрочни парламентарни избори, и референдум относно пътя евроинтеграцията на страната досега.

Той обвинява България в опит за асимилация, промяна на историята и побългаряване.

На 16 юли депутатите в Северна Македония приеха споразумение с посредничеството на Франция за разрешаване на спора, така че България да вдигне ветото си върху разширяването.

Мицкоски обяви още тогава такова намерение, след като бе подписан протоколът между външните министри на двете държави. По думите му, по време на преговорния процес България не затваря въпроса за македонския език.

Опозицията проведе и серия от протести, като обявиха приемането на френското предложение за капитулация за управляващите, а към България бяха отправени редица крайни обвинения, включително и във фашизъм.

На 19 юли Албания и Северна Македония започнаха преговори за членство с Европейския съюз във вторник, преодолявайки редица пречки, поставени от правителствата на ЕС, въпреки първоначалното обещание да започнат преговори още в средата на 2018 г.

Поставете оценка:
Оценка 1.9 от 14 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: