Руското министерство на отбраната съобщи, че в учението „Восток 2022“ ще бъдат изпробвани 5000 оръжия и различни видове военна екипировка, освен това 140 самолета, бойни дронове и 60 бойни кораба.
Едно от най-мащабните учения
Военните маневри на Русия с над 50 000 войници ще се проведат в Източен Сибир, в Далечния Изток и в Охотско и Японско море. По данни от руската армия в няколкодневните учения ще участват военнослужещи от държави, които граничат с Русия или са съюзени с нея, сред които - Китай, Индия, Беларус, Сирия. Военното учение „Восток“ е сред най-мащабните, организирани някога от Русия. Фактът, че Москва не се отказва от него, независимо че армията ѝ води боеве в Украйна, може да се тълкува като съзнателна демонстрация на военна сила – насочена навътре, но и към чужбина, където все повече се поставя под въпрос военната сила на Русия.
Япония вече отправи официален протест срещу учението и призова Русия да се откаже от военни маневри край южните Курилски острови. Русия обаче не се отказва от териториалните се претенции и в този регион. В края на юли Владимир Путин подписа новата военна доктрина на страната, в която границите и зоните на руски интереси по море бяха дефинирани твърде всеобхватно. Москва смята да разшири и военното си присъствие в Арктика – по островите в Северно полярно море и в Арктическия океан.
Нови оръжия и военни части
С оглед на бъдещото членство на Швеция и Финландия в НАТО руският министър на отбраната Шойгу обяви, че до края на годината Русия ще създаде в своя западен военен окръг 12 нови военни единици и поделения. А Путин наскоро обяви, че новата хиперзвукова противокорабна ракета „Циркон“ скоро ще влезе на въоръжение във военноморските сили. Първите ракети щели да се доставят най-напред за фрегатата „Адмирал Горшков“. Хиперзвуковите крилати ракети летят с многократно по-голяма скорост от тази на звука (343 метра/сек.).