Отидете към основна версия

2 448 26

Германски фирми са снабдявали Русия с компоненти за "Новичок"?

  • новичок-
  • русия-
  • кгб-
  • германия

Досега "Riol Chemie", "R.R. Rhein Reserve" и "Химмед" не са коментирали повдигнатите срещу тях обвинения

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Износът от Германия за Русия е бил оформян като експорт за трета държава, а самите фирми-износителки са управлявани от Москва чрез подставени лица. Помагали ли са германски фирми на Русия да произвежда "Новичок"?

Германските власти подозират, че през последните три години и половина германските фирми "Riol Chemie" и "R.R. Rhein Reserve" са доставяли без съответното разрешение отровни вещества и стоки със специално предназначение за лаборатории в Русия. В рамките на разследването на прокуратурата в Щаде вече са претърсени помещенията на въпросните фирми в Лилиентал, Долна Саксония и Констанц, Баден-Вюртемберг.

Според разследващите токсичните субстанции може да включват химикали, използвани за производство на химически и биологични оръжия като иприт и "Новичок", съобщават германските обществено-правни медии NDR и WDR, както и вестник "Зюддойче Цайтунг". Според документите, с които разполагат журналистите, тези вещества може да са били изнасяни в незначителни количества, по-специално за компанията "Химмед" в Москва.

На сайта на руската компания се посочва, че тя е "официален дистрибутор на най-големите световни производители на реактиви и лабораторно оборудване" и "активно си сътрудничи с много руски и чуждестранни партньори при доставките на химически реактиви, фармацевтични вещества, оборудване и консумативи". Интересно е обаче, че името на "Riol Chemie GmbH" не фигурира сред основните партньори на "Химмед", публикувани на сайта.

Фирми от санкционния списък на САЩ

Междувременно, още през март 2022 г., "Новая газета" публикува разследване, според което "Химмед" е доставчик на материали за специалните лаборатории на руското Министерство на отбраната и ФСБ. Вестникът отбелязва, че компанията е в списъка с 13 руски, швейцарски и германски фирми, санкционирани от САЩ за "подпомагане на руските програми за разработване на оръжия за масово унищожение".

Според сайта на германското новинарско предаване "Тагесшау", "Rio Chemie" също е сред санкционираните фирми. ЕС обаче не подкрепя изцяло американския списък.

Редица химикали, които "Riol Chemie" може да е доставила на руския купувач, са т.нар. стоки с двойна употреба, т.е. такива, които могат да се използват както за мирни, така и за военни цели. Освен това става дума и за доставки на защитно оборудване, използвано при производството на биологични и химически оръжия. Износът на такова оборудване от Германия подлежи на строга регулация.

Как Русия се опитва да заобиколи санкциите

Според германските служби за сигурност, през последните години Русия активно се старае да закупува тайно материали и вещества на световния пазар, които биха могли да се използват за военни цели, но са трудно достъпни за Москва поради западните санкции.

Така например в средата на юли Върховният съд на Саксония осъди германски бизнесмен на три години и три месеца затвор на базата на доказателства, че в периода 2017-2020 г. цели седем пъти е изнесъл в Русия без лиценз лабораторно оборудване на стойност около един милион евро. Според обвинителния акт, мъжът е осъществил износа чрез подставена фирма, управлявана от руските тайни служби.

Умишлено подвеждане на митниците

Фирмата "Riol Chemie" попада в полезрението на германските митници през 2021 г. по време на една от рутинните проверки. В миналото тя вече е била разследвана за предполагаеми нарушения на Закона за регулиране на външната търговия.

След като "Riol Chemie" е включена в списъка със санкции на САЩ, редица нейни бивши служители регистрират друга фирма в Констанц – "R.R. Rhein Reserve". В момента прокуратурата в град Щаде разследва дали тази фирма е била използвана за незаконен износ за Русия.

Според данни от разследването, "Riol Chemie", в сътрудничество със спедиторска фирма от Бремен, умишлено е заблуждавала митниците, че изнася за Литва, а не за Русия, специално лабораторно оборудване. За това свидетелстват телефонни разговори между служители на германската фирма, прослушани от разследващите.

Германски фирми, управлявани от Русия

Очевидно ръководителите на "Riol Chemie" и "R.R. Rhein Reserve" са имали връзки с Русия. Руският търговски регистър сочи, че бивш управител на "Riol Chemie" преди това е бил съсобственик на дъщерно дружество на "Химмед". Сегашният директор на тази германска фирма е изпълнявал същата роля в миналото. Според Федералната служба за защита на конституцията (германското контраразузнаване), двете германски фирми на практика са били управлявани от Русия.

Досега "Riol Chemie", "R.R. Rhein Reserve" и "Химмед" не са коментирали повдигнатите срещу тях обвинения.

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 17 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: