Посолството на САЩ в Сараево днес определи твърденията на лидера на босненските сърби Милорад Додик, че неговите служби за сигурност подслушват американския посланик в Сараево, като „перчене“ и добави, че неговата сепаратистка политика е излага на риск бъдещето на босненските сърби, предаде Асошиейтед прес.
Милорад Додик, член на тристранното Председателство на Босна, заяви на предизборен митинг вчера, че разузнавателната агенция на босненските сърби вече е в състояние да подслушва разговорите на американския посланик Майкъл Мърфи и неговия екип.
„Ние също ги подслушваме сега, не само те ни подслушват. Знам за какво говорят“, каза Додик на своите поддръжници.
Той отбеляза, че само преди няколко години това не е било възможно.
„Това, което казваме конфиденциално, е същото, което казваме публично – САЩ продължават да подкрепят суверенитета, териториалната цялост и мултиетническия характер на Босна и Херцеговина и ще отговорим на всяка дестабилизираща, на всяко антидейтънско действие“, заяви в Туитър американското посолство, имайки предвид мирното Дейтънско споразумение, сложило край на войната в Босна между босненските мюсюлмани, хървати и сърби, в която загинаха най-малко 100 000 души, а милиони останаха без дом.
Въпреки че мирното споразумение сложи край на кръвопролитието, то остави Босна дълбоко разделена между двете ѝ съставни части – Мюсюлманско-хърватската федерация и Република Сръбска. Додик открито се стреми да отдели Република Сръбска от Босна и да я присъедини към съседна Сърбия.
„Цялото перчене на г-н Додик не може да промени фундаменталния факт, че Република Сръбска не е държава. Това е една от двете съставни части на Босна и Херцеговина“, се казва в туита на посолството.
„Неговият стремеж към „Независима Сръбска в Босна и Херцеговина“ не защитава Република Сръбска или нейните жители, а рискува тяхното бъдеще, “ допълва посолството.
САЩ наложиха финансови санкции и забрана за пътуване на Додик, който е известен с твърдата си проруска позиция, след като администрацията на Байдън го обвини в „корупционни дейности“, заплашващи да дестабилизират региона.
Според медиите в Босна Додик е сред политиците от над двадесетина държави, които от 2014 г. получавали пари от Русия в замяна подкрепа за Кремъл. Според наскоро разсекретен доклад на американските разузнавателни агенции Русия е похарчила най-малко 300 милиона долара, за да повлияе на политиката в тези страни.
На Запад има опасения, че Русия - чрез босненските сърби и своя балкански съюзник Сърбия - работи за дестабилизирането на Босна, за да отклони поне част от вниманието на света от войната срещу Украйна, отбелязва Асошиейтед прес.