Срещата на лидерите на страните-членки на Европейския съюз ще се проведе днес, 7 октомври в Прага, столицата на Чехия.
Това съобщава Укринформ.
27-те държавни и правителствени ръководители ще обсъдят трите най-неотложни и преплитащи се въпроса, включително руската война в Украйна, енергетиката и икономическата ситуация, според председателя на Европейския съвет Шарл Мишел.
„Войната в Украйна продължава да бушува. За съжаление Кремъл предприе безотговорни ескалационни стъпки: организира кампания за национална мобилизация, фалшиви принудителни „референдуми“ и незаконното анексиране на териториите на Украйна и продължава своята заплашителна реторика“, пише Мишел в писмо-покана до лидерите.
"В светлината на тези събития ЕС трябва да бъде единен и твърд в отговора си", подчерта висшият служител.
„Нашата солидарност с Украйна и нейния народ остава непоклатима. Ще продължим да засилваме нашите ограничителни мерки, за да засилим допълнително натиска върху Русия да прекрати войната си. На нашата среща ще обсъдим как да продължим да предоставяме силна икономическа, военна, политическа и финансова подкрепа на Украйна толкова дълго, колкото е необходимо“, пише Мишел.
Срещата също така ще проучи как най-добре да се защити критичната инфраструктура на ЕС.
Войната в Украйна оказва драматично въздействие върху енергийната ситуация в Европа с ефект на разпространение върху икономиката, призна служителят.
Лидерите ще проучат как най-добре да се справят с тези предизвикателства за нашата икономика като цяло.
„Решаването ситуацията с високите цени за домакинствата и предприятията, подпомагането на растежа и работните места и защитата на уязвимите, които страдат най-много от високите сметки за енергия, са нашата основна грижа. Повече от всякога ключът ще бъде нашата способност да бъдем обединени и да координираме политическия си отговор в дух на солидарност и в защита на нашите общи интереси“, завършва писмото.
По-рано лидерите на ЕС заедно с тези на 17 европейски държави извън ЕС участваха в учредителната среща на Европейската политическа общност. Само две страни от континента – Русия и Беларус – не бяха поканени на събитието.