Отидете към основна версия

27 717 46

Голяма новина за изтребителите Ф-16 и Турция

  • ф-16-
  • изтребители-
  • самолети-
  • турция-
  • сащ-
  • конгрес-
  • русия-
  • нато

Поправките, ограничаващи продажбата на изтребители Ф-16 на Турция, отпаднаха

Снимка: Shutterstock

Две разпоредби, които имаха за цел да ограничат продажбата на изтребители Ф-16 на Турция, са отпаднали от варианта на бюджета за отбрана за 2023 г., който се подготвя от горната камара на американския Конгрес, съобщи „Дейли сабах“, като се позовава на неназовани източници.

Поправките са били премахнати на среща за отбранителния проектобюджет във вторник. След като Сенатът завърши работа по проекта за бюджета за отбрана, той трябва да бъде обединен с варианта, който се обсъжда в Камарата на представителите, предаде БТА.

Някои членове на Конгреса като сенаторът от Демократическата партия Боб Менендес, който е председател на сенатската комисия за международни отношения, се опитват да попречат на продажбата на изтребителите на Турция. Наскоро във Вашингтон беше делегация на управляващата в Турция Партия на справедливостта и развитието начело със зам.-председателя ѝ Ефкан Ала за разговори относно доставката на самолети Ф-16 и комплекти за модернизация на вече съществуващите в турските военновъздушни сили.

Турция заплаши, че може да се обърне към други държави като Русия за доставка на модерни изтребители, ако САЩ откажат да доставят Ф-16. Това не е единствената пречка пред продажбата на изтребители Ф-16 на Турция. През юли Камарата на представителите на САЩ прие законодателство, което би спряло продажбата им на Анкара, освен ако правителството на президента Джо Байдън не потвърди, че това е от ключово значение за американската национална сигурност. Байдън е казвал, че ще положи усилия да убеди Конгреса да одобри доставките на Ф-16 за Турция.

През октомври миналата година Анкара поиска да закупи 40 изтребителя Ф-16 и почти 80 комплекта за модернизация на стойност, която се оценява на 6 млрд. долара. Доставките на американско въоръжение за Турция стана обект на спорове в САЩ, след като Анкара придоби руски ракетни системи С-300, заради което беше отстранена от програмата за изтребителите от пето поколение Ф-35. От своя страна гръцката новинарска агенция АНА-МПА уточнява, че роля за оттеглянето на поправките са имали резервите на съпредседателите на сенатските комисии по международни отношения и отбрана от Републиканската партия, както и натискът на Белия дом, който желае решенията му да не бъдат ограничавани от подобни обвързващи разпоредби.

Подобна поправка обаче, внесена от конгресмена Крис Папас, вече е влязла във варианта на военния бюджет на САЩ, който е подготвен от Камарата на представителите. Това означава, че крайната съдба на поправките ще стане ясна по време на консултациите между двете камари на Конгреса. Това не попречи на гръцката опозиция да отправи критика към политиката на премиера Кириакос Мицотакис по отношение на САЩ. В съобщение на основната опозиционна партия СИРИЗА, цитирано от телевизия Скай, се казва, че решението на Сената да премахне поправките е „изключително сериозно поражение на доктрината „Мицотакис“ за „верния и предвидим съюзник“, защото „Турция не само не е наказана за директното оспорване на суверенитета на Гърция и подписването на нови незаконни меморандуми с Либия, но е и възнаградена“.

Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 46 гласа.

Свързани новини