Отидете към основна версия

16 652 19

Сбогом, благосъстояние!

  • инфлация-
  • благосъстояние-
  • пари-
  • бедност-
  • доходи-
  • активи

Активите ще се свият, а дълговете само ще растат

Снимка: Shutterstock

Според авторите на "Global Wealth Report 2022", ежегодния доклад на застрахователния концерн "Алианц" за световното благосъстояние, 2021-а година бележи края на една епоха. Глобалните финансови активи ще намалеят с над два процента през 2022-а, сочи проучването. Това е първото значително намаляване на богатството след глобалната финансова криза, избухнала през 2008-а година.

Предстои домакинствата да загубят една десета от богатството си, предупреждават икономистите. Но за разлика от предишната голяма криза, която бе последвана от сравнително рязък обрат, този път средносрочните перспективи са доста мрачни. Средният номинален ръст на финансовите активи се очаква да бъде 4,6 процента до 2025-а в сравнение с 10,4 на сто през предходните три години.

Различно бедни и различно богати

Частното богатство в света е разпределено много неравномерно, отбелязва още докладът. И макар ситуацията принципно да се подобрява, се тръгва от много ниско ниво. "Ако продължаваме така, неравенството в света ще се запази още дълго", предупреждава икономистът Арне Холцхаузен.

Докладът е базиран на данните за 57 държави, представляващи 91 процента от световната икономика. Много от развиващите се страни не са били включени поради липсата на релевантни статистически сведения. "В тези най-бедни страни ситуацията е различна", казва Холцхаузен.

Една трета от хората в проучените държави не притежават никакво имущество. Но икономистът предупреждава да се внимава при разглеждането на социалните групи, които не разполагат със състояние. "Щастливият собственик на жилище в Дания не бива да се бърка с бедстващия работник в Индия", пише в доклада на "Алианц". Много собственици на жилища в Дания имат големи дългове, но могат да ги поемат благодарение на високите си доходи.

Каква е картината в Германия?

През 2021-а нетното богатство на частните лица в Германия е нараснало с повече от една десета спрямо предходната година. Всеки жител на Федералната република разполага със състояние от 69 000 евро, пише в доклада. Стойността е изчислена като от средните брутни активи в размер на 94 000 евро са извадени дълговете, които са средно 25 000 евро - отново валидни за всеки.

"Последно ура" и сериозни предупреждения

Заглавието на доклада на "Алианц" за благосъстоянието е "Последно ура". Макар че годините на коронавируса - 2020-а и 2021-а - са се характеризирали с изключително голям успех за частните финанси, според икономистите тази тенденция е към края си. Войната в Украйна може да сложи край на големия импулс на глобализацията, предупреждава анализът. Икономиките и компаниите търсят нови бизнес модели: никакви тесни връзки повече с ненадеждни държави, доставки от по-близо разположени страни, по-малко зависимости, при които има риск да се окажат нож с две остриета.

Намаляването на производството и ръстът на инфлацията предстои да засегнат тежко хората. Икономистът Холцхаузен коментира прогнозата в краткосрочен план те да загубят една десета от богатството си по следния начин: "Това е безпрецедентно".

Проучванията на богатството отчитат единствено активи, намиращи се в сметки и недвижимости - застраховки "Живот", ценни книжа, спестовни влогове и недвижими имоти. Държавните пенсионни схеми не са включени и това всъщност изкривява картината във вреда на онези страни, в които държавните пенсии играят значителна роля. Икономисти от Института за германската икономика са изчислили, че гарантираните пенсионни права лесно удвояват нетното богатство в страната. Ако и те бъдат включени в уравнението, неравенството в богатството ще намалее допълнително.

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 26 гласа.

Свързани новини