Отидете към основна версия

8 423 30

Русия: кои са бурятите и защо масово бягат в Казахстан и Монголия

  • русия-
  • бурятия-
  • руска федерация-
  • монголия

Автономната република Бурятия, административна единица на многонационалната Руска федерация, се намира близо до Монголия

Снимка: DW

Те бяха сред първите войници на Путин, нахлули в Украйна през февруари, и дълго бяха смятани за най-верните му съюзници. Кои са бурятите и защо днес те масово се опитват да напуснат Руската федерация?

Когато в края на февруари Русия нахлу в Украйна, Александра Гармашапова започнала да събира реакции на хората, които са срещу войната. Първото етническо малцинство в Русия, обявило се "против", бяха бурятите, разказва тя. Това са азиатските граждани на Русия, които по-късно, основно заради зверствата в Буча, се превърнаха в "лицето на войната" в Украйна и си спечелиха прозвището "бойните буряти на Путин".

Автономната република Бурятия, административна единица на многонационалната Руска федерация, се намира близо до Монголия. В сравнително бедния регион, намиращ се около езерото Байкал, има три начина хората да изкарват някакви пари, казва Гармашапова: да работят в мините в Северна Русия, да станат трудови емигранти в Южна Корея или да се запишат в армията.

Последното доскоро било доходоносна работа. Поради близостта на Монголия и Китай в региона са разположени много военни бази. Но от края на февруари всичко е променено, а военната служба вече е дейност, опасна за живота.

"Трудно е да си представим по-голям расизъм от този в Русия"

Стотици буряти се обръщат към Александра Гармашапова с молба за помощ, разказва младата жена. Военнослужещите и техните семейства питат как могат да прекратят трудовите си договори и да се измъкнат от Украйна. В крайна сметка била основавана фондацията "Свободна Бурятия".

Хората от Централна Азия често са възприемани като второкласни трудови мигранти в Русия. Това е нещо, което бурятите също чувстват, посочва Гармашапова. Те се сблъскват с расизма и шовинизма в Русия. Фактът, че Москва иска да "освободи" друга страна точно от такива структури, да я "денацифицира", се възприема с възмущение от много буряти, казва тя. Причината е, че е трудно "да си представим по-голям расизъм и повече нетърпимост към други народи от тези в Русия", казва активистката.

Внезапна и пълна мобилизация

Когато Владимир Путин обяви т.нар. частична мобилизация в средата на септември, Гармашапова, която сега живее в Чехия, се намирала в Казахстан. При нея постъпили стотици запитвания от буряти, които се страхували, че ще бъдат призовани в армията. Те търсели съвет как могат да се измъкнат от Русия. В Бурятия, казва Гармашапова, властите буквално хващали хората от улицата, за да ги изпратят на фронта.

Идвали в домовете на хората посред нощ, за да им връчат призовки за наборната комисия. Дори братът на неин познат, който бил мъртъв от години, бил призован и още много "студенти, пенсионери и многодетни бащи, казва Гармашапова. Тя обвинява държавното ръководство в лъжа: на много места мобилизацията не е била частична, както било обявено, а пълна.

Фондация "Свободна Бурятия" организира пътувания с автобуси за прехвърлянето на хора през границата в Монголия. На други, които сами са успели да избягат там, Гармашапова помага да се установят на новото място. Други бягат в Казахстан. Според Министерството на вътрешните работи на страната, през трите седмици след обявяването на мобилизацията от Путин в Казахстан са пристигнали около 200 000 руснаци. Повечето от тях междувременно са се преместили в друга държава, но най-малко 70 000 руснаци са новорегистрирани в Казахстан и разполагат със собствени данъчни номера.

Ако разговаряте с етнически казахстанци, казва Гармашапова, ще срещнете почти само такива, които подкрепят Украйна: "И двете страни бяха в Съветския съюз, и двете бяха деградирали по онова време, и двете бяха подложени на глад", припомня тя.

Централноазиатските държави срещу Русия?

Това е и причината ръководството на страните от Централна Азия, особено президентът на Казахстан Касим-Жомарт Токаев, да действат изненадващо независимо от Русия. Неведнъж централноазиатските държави са отправяли и критични призиви към руските си съседи. Все още нито една централноазиатска държава не е признала фалшивите "референдуми" в Източна Украйна.

В началото на месеца Казахстан отказа да изпълни искането на Русия да изгони украинския посланик. В същото време няколко банки от региона преустановиха плащанията с руската банкова карта "Мир". В средата на септември и Казахстан прекрати сътрудничеството с "Мир" - руската алтернатива на западните кредитни карти. Узбекистан и Таджикистан смятат да последват примера ѝ.

Не ги приемат само с отворени обятия

Но се чуват и критични гласове. В Казахстан политикът Мухтар Тайшан поиска границата да бъде контролирана, дори предложи тя да бъде затворена за руснаци. Пред агенция Ройтерс той заяви, че не е ясно кой точно пристига и дали влизащите руснаци подкрепят Путин или не. Журналист от медийния портал "vlast.kz" зададе въпроса дали трябва да се приемат с отворени обятия онези, които дискриминират централноазиатците в Русия.

За Гармашапова всички тези изявления са популистки. Те показват, че отношенията между етническите казахи и руснаците не винаги са били лесни и в Казахстан, смята тя.

Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 58 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания