Руски дипломат смята, че традиционният съюзник на Русия - Казахстан - е загубил своя ентусиазъм към предлаганите от Москва проекти за постсъветско икономическо обединение и по-широко евразийско партньорство, съобщи Ройтерс, като се позова на информация на РИА Новости от днес.
Казахстан, който е втората най-голяма икономика от бившите съветски републики, се дистанцира от Русия след инвазията ѝ в Украйна. Астана призовава за мир и отказва да признае референдумите, с които Москва анексира украински територии.
Коментарът за Казахстан направи Кирил Барски - висш руски представител в Икономическата и социална комисия на ООН за Азия и Тихия океан (ESCAP).
"Имаме проблеми с нашия Съюз: напоследък Казахстан започна да ограничава своето участие в Евразийския икономически съюз и (проекта) Велика Евразия и това е много обезпокоително", каза той на конференция по външна политика, организирана от Съвета на федерацията (горната камара на руския парламент).
Изказването на Барски подсказва, че Москва е обезпокоена от подобни ходове, които могат да подкопаят руските усилия за създаване на антизападна коалиция в Азия. Според него Русия трябва да обърне внимание на проблема и да разбере какво иска Казахстан, за да бъде отново приобщен.
Официално Казахстан не е обявявал планове за ограничаване на сътрудничеството във водените от Русия блокове, но Астана обяви, че ще се съобрази със санкциите, които Западът наложи на Москва заради войната в Украйна.
Казахстан също така пренебрегна искането на Кремъл да изгони незабавно украинския посланик след негови коментари относно убиването на руснаци, макар че поиска неговата смяна от Киев.
В същото време износът на някои стоки като мобилни телефони от Казахстан за Русия нарасна през тази година, тъй като много компании спряха да ги продават директно на руски граждани.