Германия и Китай са против всяка идея за ядрен удар в рамките на войната в Украйна, заяви днес германският канцлер Олаф Шолц, цитиран от Франс прес.
Той каза това по време на посещение в Пекин на фона на неколкократните руски намеци за подобна заплаха.
"Войната в Украйна създаде опасна ситуация за целия свят... и тук, в Китай, отново заявяваме, че евентуална ескалация ще доведе до последствия за всички", предупреди Шолц.
"По тази причина за мен е важно да подчертая, че ескалация и употреба на тактическо ядрено оръжие е изключена, и се радвам, че е постигнато споразумение поне по този въпрос", добави той.
Германският канцлер е на еднодневно посещение в Пекин, където се срещна с президента Си Цзинпин и премиера Ли Къцян.
Китай официално е неутрален по отношение конфликта в Украйна, но често е подлаган на критики от Запада заради близките си отношения с Русия. САЩ заявиха тази седмица, че са "все по-обезпокоени" за възможността от евентуален руски ядрен удар в рамките на войната в Украйна, отбелязва АФП.
Във вторник бившият руски президент Дмитрий Медведев, който в момента е заместник-секретар на националния Съвет за сигурност, отново заговори за евентуална употреба на ядрено оръжие. По думите му желанието на украинците да си върнат окупираните територии на Кримския полуостров или в Донбас "застрашават съществуването" на Русия и предоставят "конкретен аргумент за употреба на ядрени средства за възпиране" на подобни опити.
Изправен пред упоритата украинска съпротива, подкрепена с военна помощ от Запада, руският президент Владимир Путин също намекна в телевизионно обръщение на 21 септември за употреба на ядрени оръжия. Неотдавна Русия обвини Украйна, че се подготвя да използва "мръсни бомби" срещу нейната армия.
Олаф Шолц коментира днес и икономическите теми, засегнати по време на посещението му в Пекин, съобщи Ройтерс.
"Силно вярваме, че трябва да има равнопоставеност и германските компании да не изпитват по-големи трудности в Китай, отколкото китайските в Европа", коментира той. Според него по този начин ще се постигне напредък в много конкретни сфери в бъдеще. Шолц наблегна на това, че говори не само за германските, но и за всички европейски компании.
Китай има желание да заздрави сътрудничеството си с Германия в "ключови сектори", включително търговията, производството, инвестициите и разработването на ваксини, коментира китайският премиер Ли Къцян, цитиран от държавната телевизия. По думите му Китай постепенно ще увеличи директните полети от и до Германия.