Отидете към основна версия

2 800 36

Помагат ли германски фирми на Путиновата агресия в Украйна?

  • германия-
  • война-
  • бизнес-
  • украйна-
  • русия

Медии в Берлин отправиха тези две сериозни обвинения към германски компании, които продължават да развиват своя бизнес в Русия въпреки разразилата се война

Снимка: DW

Две германски фирми са обвинени, че подпомагат агресивната война на Путин срещу Украйна. Медии твърдят, че "Винтерсхал" произвежда керосин за бойните самолети, а "Кнауф" е съучастник в мобилизацията. Какъв е случаят?

Продукти на германската петролна и газова компания "Винтерсхал Деа” (Wintershall DEA) се използват в производството на керосин за руските военни самолети, с които Русия извършва военни престъпления в Украйна? А производителят на строителни материали "Кнауф” е подпомагал хода на мобилизацията сред свои сътрудници?

Медии в Германия отправиха тези две сериозни обвинения към германски компании, които продължават да развиват своя бизнес в Русия въпреки разразилата се война. Предполага се, че по един или друг начин те стават съучастници в агресията, като помагат за доставката на гориво или мобилизирането на войници за армията. Нарастващият брой на подобни публикации е много симптоматичен: той демонстрира, че общественият натиск върху германските фирмите, които не напускат руския пазар, става все по-сериозен.

Мениджъри на “Кнауф” съгласуват мобилизацията с руските власти?

През октомври германските журналисти обърнаха внимание на факта, че мобилизацията в Русия е засегнала и няколко хиляди служители на руски дъщерни дружества на германски компании. Подозира се, че руските мениджъри в завода на “Кнауф” в Красногорск са съгласували с властите списъци на лицата, които не са крайно необходими в производството и могат да бъдат изпратени на фронта, и че дори са карали получателите на призовките с фирмен микробус до службата за военна регистрация.

"Шпигел” съобщава за това в статия, озаглавена "Ревностните помощници на Путин", като допълва, че от централата на „Кнауф“ в Германия твърдят, че не знаят нищо за случая. Моралната и правна дилема, пред която са изправени германските мениджъри, които продължават да работят в Русия и да спазват всички нейни закони, е описана и от вестник "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг” няколко дни по-късно. Текстът под заглавието на статията "Германски фирми в капана на мобилизацията" гласи: "За да защитят най-добрите си служители, компаниите доброволно си сътрудничат с руските власти".

Как германска технология се използва за производство на керосин

Сега, през ноември, медиите в Германия се фокусират върху "Винтерсхал Деа”, възниквала след сливането на нефтогазовата компания "Винтерсхал”, дъщерно дружество на германския химически гигант BASF и много активен партньор на Газпром, с германската нефтена компания "Деа".

В момента обаче основният интерес в Германия е насочен не толкова към самата компания, колкото към нейното съвместно предприятие с Газпром - "Ачимгаз”. Създадената през 2003 г. компания "Ачимгаз” добива чрез германска технология природен газ и газов кондензат от дълбоки и труднодостъпни находища край Уренгеой в Западен Сибир. Тази суровина се използва за производство на авиационно гориво. И се доставя на руските военни летища близо до границите на Украйна от Омската петролна рафинерия, собственост на “Газпром Нефт”.

Разследванията на германските журналисти от “Шпигел” и ZDF показват как добития в Уренгой газов кондензат се превръща в гориво за авиобазите във Воронеж и Морозовск. Твърди се, че точно оттам са излетели самолетите, които бомбардираха граждански обекти в Чернигов и театъра в Мариупол през март месец.

“Шпигел”: Германската компания носи морална отговорност

Достатъчно ли е обаче това, за да бъде обвинен “Ачимгаз”, съответно и "Винтерсхал Деа”, в снабдяване на руските войски, воюващи в Украйна, и в съучастие във военни престъпления? “Шпигел” и ZDF съобщават, че германската компания ги е уверила, че "нашите съвместни предприятия в Русия не доставят газов кондензат на руската армия". Директно от кладенеца въпросният кондензат се предава на “Газпром””, а по-нататъшното му използване е отговорност единствено на руския партньор, твърдят от фирмата.

След публикацията пресслужбата на "Винтерсхал Деа” публикува изявление, в което цитира председателя на концерна Марио Мерен: "Отхвърляме твърдението на “Шпигел”, че има предполагаема връзка между газовия кондензат, произвеждан в Русия от съвместното предприятие, и мъчителната смърт на хората в Украйна”. Според компанията тази връзка е пресилена и нечестна.

"Шпигел” обаче представя ситуацията в различна светлина: "Основното е следното: съвместното предприятие "Винтерсхал Деа” доставя суровини на Газпром и не знае какво точно се случва с тях след това.” Затова, пише седмичникът, "Винтерсхал Деа” не може да каже къде и до каква степен концернът участва във войната”. Според журналистите на изданието става въпрос преди всичко за моралната отговорност на германската компания.

Янис Клуге от фондация “Наука и политика” посочва пред “Шпигел”, че руските власти могат да задължат всяко юридическо лице в страната да доставя определени продукти на армията. “Единственият начин всичко това да бъде избегнато, така че да не се носи дори и частична отговорност за тази война, е да напуснем Русия”, казва експертът.

Натискът срещу “Винтерсхал Деа” расте

Пред сходен казус преди няколко месеца бе изправен френският концерн "Тотал Енерджис”. Вестник “Монд” публикува разследване, според което предприятието “Тернефтегаз”, което концернът притежава съвместно с руския “Новатек”, доставя кондензат за рафинерията в Омск, където той се превръща в гориво за бомбардировачите. “Тотал Енерджис” първо отрече, но след това продаде своя дял в “Тернефтегаз”. Въпреки това на 14 октомври две неправителствени организации заведоха дело в Париж срещу TotalEnergies за "подпомагане на военни престъпления".

Подобен иск грози и “Винтерсхал Деа”, съобщават “Шпигел” и Втора германска телевизия ZDF. Зависимостта на компанията от руския пазар е твърде голяма и тя така и не го напуска. Миналата година дъщерното дружество на BASF получи около половината от целия си добив на нефт и газ от "империята на Путин", което се равнява и на милиони долари приходи. От тях тя на свой ред плаща многомилионни данъци в хазната на Русия, която воюва в Украйна, посочват разследващите журналисти.

“Винтерсхал Деа” е изправена пред сериозен имиджов проблем, пред офисите на компанията в Германия вече се организираха протести. Демонстрантите обвиняват компанията както в доставка на гориво за руските бомбардировачи, така и във финансиране на режима на Путин чрез плащане на данъци в Русия. Натискът върху германските компании, които продължават да развиват дейността си в Русия, не отслабва. Напротив, той дори се засилва.

Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 18 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: