Отидете към основна версия

2 804 22

Афганистан: гладът ги кара да продават дори децата си

  • афганистан-
  • деца-
  • жени-
  • глад-
  • кабул-
  • талибани-
  • афганистанки-
  • булки-
  • малолетни булки

Страданията на хората в Афганистан нямат край

Снимка: Shutterstock

Около 23 милиона души в Афганистан гладуват всеки ден. Според последния доклад на Организацията на ООН по прехрана и земеделие над половината от населението на Афганистан е засегнато от масовия глад. Основните причини са продължаващата суша, политическата нестабилност и последиците от пандемията. Преустановяването на подкрепата от Запада, след като талибаните взеха властта, допълнително утежнява ситуацията. Делът на населението, което зависи от хуманитарна помощ, не спира да расте.

Родители са принудени да продават децата си

Захра, чието име е променено от редакцията, и трите ѝ деца са сред засегнатите. 40-годишната жена от провинция Бамиян е била принудена да омъжи дъщерите си против волята им. Пред ДВ тя разказва: “Съпругът ми почина след инсулт. До идването на талибаните на власт работех като чистачка. Децата ми ходеха на училище." След смяната на властта обаче настъпили хаос и икономическа криза.

Преди талибаните да вземат властта, три четвърти от публичните разходи на Афганистан се покриваха от международната общност. Резервът на Афганистанската централна банка, съхраняван в чужбина, след това беше замразен. Заплатите на много държавни служители, учители, полицаи и лекари няма как да бъдат изплащани.

Семействата, които осигуряваха работа на жени като Захра, също се сблъскаха със сериозни финансови проблеми. Захра също загубила дори скромния доход, който получавала: “Не ни остана почти нищо за ядене. Бях принудена да дам дъщерите си на мъже, които искаха да се оженят за тях. Без зестра, без празници и тържества. Взеха ги мъже, живеещи в други части на страната". Дъщерите са на 20, 17 и 15 години. Захра се надява, че те живеят добре, поне по-добре от нея.

Суша и климатични катаклизми утежняват допълнително ситуацията

Особено драматична е ситуацията в селските райони. Последиците от климатичните промени, включително продължаващите вече с години екстремни метеорологични условия, правят живота на хората там все по-труден. Миналото лято в районите със засушавания внезапно се изсипаха обилни валежи. Изсъхналата почва не успя да поеме падналите количества вода. Стигна се до наводнение, при което загинаха над 180 души. Говорител на правителството на талибаните заяви пред германската осведомителна агенция ДПА, че са били унищожени хиляди къщи, както и хиляди хектари земя, също и цялата реколта: "Хората загубиха всичко".

Според допитване сред 1450 семейства, проведено от неправителствената организация "Save the Children" през май 2022 година, 97% от домакинствата не могат да изхранват децата си. Момичетата получават дори по-малко храна от момчетата. Девет от десет момичета казват, че не им достигат сили, за да учат, играят или изпълняват домашните си задължения.

Хуманитарната помощ няма да реши проблемите

Кризата е толкова сериозна, че все повече афганистански родители са принудени да продават децата си: на бездетни двойки, на трафиканти на хора или дори на бойци от радикални ислямски групировки. "Хората в Афганистан, особено жените и децата, се нуждаят от помощ. Те страдат най-много от санкциите", казва Самира Саид-Рахман от Кабул в интервю за ДВ. Тя работи за Международния комитет за спасение в Афганистан и ежедневно контактува с жени, които страдат заради условията, в които живеят.

Саид-Рахман посочва и още един проблем. “Няма достатъчно банкноти. Старите копюри се разпадат. Търговците не приемат банкноти с дефекти, а още по-малко от бедни жени." Самира казва, че през миналата година Организацията е достигнала до повече от три милиона души в различни части на страната. Но хуманитарната помощ не е решение на икономическите проблеми на Афганистан, казва тя. По-скоро трябва да се премахнат икономическите ограничения и да се възобнови финансирането на развитието. "Икономиката на Афганистан от години е силно зависима от чуждестранната валута и когато помощта внезапно спре, първо и най-много страда цивилното население."

Автор: Шабнам фон Хайн

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 5 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: