Сръбският президент Александър Вучич отправи снощи тежки обидни думи към премиера на Косово Албин Курти в необичайно гневно изказване и дори обяви, че Сърбия няма да участва в очакваната на 6 декември в Тирана среща на върха ЕС-Западни Балкани. Повод за това изказване, окачествено някои медии като "скандално", стана назначаването от косовския премиер Албин Курти на Ненад Рашич за министър на общностите в правителството на Косово. Рашич зае вчера мястото на Горан Ракич от Сръбска листа, който подаде оставка във връзка с напрежението около регистрационните номера на автомобилите в Северно Косово.
Председателят на Прогресивната демократична партия Ненад Рашич беше назначен вчера за министър на общностите и завръщането в правителството на Косово. Решението за назначаването е подписано от министър-председателя на Косово Албин Курти. За съветник в министерството на общностите и завръщането бе назначена Рада Трайкович.
Партията Сръбска листа, която напусна косовския парламент, реагира гневно на тези назначения и ги окачестви като противоконституционни.
Противоконституционното решение за назначаване на Ненад Рашич за министър на общностите и завръщането в правителството на Прищина без съгласието на сръбските депутати е най-добрият пример за "автократичните, диктаторски, противоконституционни, незаконни и антисръбски действия" на Албин Курти, заяви Сръбска листа и обяви, че ще внесе жалба до Конституционния съд.
Ръководителят на службата за Косово в сръбското правителство Петър Петкович от своя страна заяви, че "марионетката на Албин Курти" Ненад Рашич не представлява сръбския народ и за него сърбите в Косово не са гласували.
Вучич обиди Ненад Рашич и Рада Трайкович, която бе назначена негов съветник, като ги нарече "измет", но и министър-председателя на Косово Албин Курти, когото нарече "терористична измет“. Очевидно сръбският президент е бил подразнен от факта, че е бил хванат неподготвен от това назначение, което той твърди, че не е трябвало да се случи, но и от меката реакция на Европейския съюз, отбелязва белградската агенция агенция Бета.
Възможно е той да е бил подразнен и от изявленията на Курти, дадени в интервю в сряда вечерта за сараевския портал N1. В това интервю между другото косовският премиер заяви, че трябва да се даде шанс на диалога между Белград и Прищина. Той обаче признава, че това няма да е лесно, защото, както каза, Сърбия "не е нормална държава".
"Искаме споразумение, отиваме на диалог. Изглежда, че Белград и Вучич не искат споразумение... Косово е нормална държава с напредък и развитие, но отношенията ни със Сърбия не са нормални", заяви Курти. Според него Сърбия не е нормална държава, а автокрация с много тесни връзки с Кремъл. "По време на управлението на Сръбската прогресивна партия Сърбия стана провинция на Русия и затова ситуацията на Балканите е опасна, защото освен че се борим с хегемонията на Белград, има и Русия. Косово има собствена армия и полиция и е много по-демократична държава от Сърбия, а независимостта на Косово е много по-голяма, отколкото в Сърбия, която е зависима от Русия. По икономически растеж изпреварваме Сърбия. В Сърбия опозицията не може да спечели, а в Косово като опозиция доказахме, че можем да вземем властта. Това е основният тест за демокрацията", заяви в сряда Курти, цитиран от агенция Бета.
Сръбският премиер Ана Бърнабич също бе много остра снощи в изявление по повод на реакцията на Европейския съюз на назначаването на Ненад Рашич. В отговор на изявление на говорителя на ЕС Петер Стано, в което той призова сърбите спешно да се върнат в косовските институции и каза, че Белград и Прищина трябва да спазват съществуващите споразумения, Бърнабич реагира, че подобна реакция е "срам за Европейския съюз" и че назначаването на Ненад Рашич не само противоречи на Брюкселското споразумение, но и на волята на хората, изразена на изборите. Тя каза, че Сърбия няма да присъства на срещата на върха ЕС - Западни Балкани на 6 декември в Тирана.
Чакахме да видим какво ще каже ЕС за назначаването на Рашич и получихме още едно срамно изявление, отбеляза сръбският премиер.
"Отново питам – след 10 години Прищина не е изпълнила Брюкселското споразумение, по което ЕС е гарант, след като тази година сърбите в Косово и Косово бяха лишени от правото да гласуват, на което ЕС отговори с едно изречение в доклада за напредъка, а след назначаването на Рашич Прищина продължава да игнорира ясно изразената воля на сръбския народ в Косово и Метохия, затова питам ЕС - къде са тези европейски ценности, къде е демокрацията, къде е върховенството на закона", добави сръбският премиер.