Отидете към основна версия

3 739 81

Зимната война в Украйна: Кой ще излезе по-подготвен?

  • украйна-
  • русия-
  • война-
  • зима

Студът е един от враговете на войниците, а нараняванията и повредите на оборудването ще се увеличат, дори и заради метеорологичните условия

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Руснаците все още са с предимство в огневата мощ, но украинците разполагат с по-добра маневреност от тях. Кой е по-добре подготвен за зимната фаза на войната и как тя ще се отрази на двете армии и на населението?

Руската армия е нанесла огромни поражения на електроснабдяването в Украйна. Много домакинства остават временно или изцяло без отопление, ток и вода при ниски, а често и минусови температури. Москва се оправдава с твърдението, че инфраструктурата е претоварена, защото се използвала и от украинските военни. Как липсата на ток и студът ще повлияят върху развоя на войната?

Каква е енергийната ситуация в страната?

След поредица от руски ракетни атаки срещу енергийната мрежа на Украйна, страната се бори с повсеместни прекъсвания на тока. Много домакинства имат електричество по максимум 8 часа дневно. Според енергийния оператор „Укренерго“ в страната има недостиг от над една четвърт от необходимата електроенергия. В Киев недостигът е от над една трета. Западният внос на електроенергия е в състояние да покрие най-много 10% от търсенето.

Премиерът Денис Шмихал се опитва да успокои населението, че 14 млрд. куб. метра природен газ и 1,3 млн. тона запаси от въглища са достатъчни за електроснабдяването и централното отопление през зимата. В крайна сметка повече от половината потребление на ток в Украйна се осигурява от ядрени и водноелектрически централи.

Има ли Украйна достатъчно храна?

Досега руските атаки не са довели до прекъсване на доставките на храна. Магазините и пазарите са добре заредени, като изключение са тези в районите, намиращи се в близост до фронта. Въпреки това, заради безработицата и инфлацията от 26,6% през октомври, все по-малко украинци могат да си позволят покупките на храна и на други стоки за ежедневна употреба.

Особено силно засегнати са хората с ниски доходи. Средната пенсия на близо 11-те млн. пенсионери в Украйна се равнява на 120 евро. Повечето от тях обаче са принудени да преживяват с не повече от 75 евро на месец, като са и зависими от помощта на роднини или хуманитарни организации.

Предстои ли нова криза с горивата?

Заради постоянните и непредвидими прекъсвания на тока, украинците масово използват електрически генератори. Правителството стимулира вноса, като ги освободи от мито. Тролейбусите и трамваите бяха заменени от автобуси с дизелови двигатели. Железниците все по-често прибягват до използването на дизелови локомотиви.

На бензиностанциите в Украйна отново се образуват дълги опашки, подобни на онези от началото на войната и през пролетта. Търсенето на бензин и дизел за кратко скочи с повече от 30 процента. Страната, която е зависима от вноса на горива, е заплашена от затворени бензиностанции – особено при нови и масивни въздушни удари по енергийната ѝ мрежа. Това вероятно ще повлияе и върху цялостната ситуация с доставките.

Идва ли нова бежанска вълна?

Във вътрешността на Украйна жителите вече са се подготвили за ракетни атаки и прекъсвания на тока. Засега не се очакват руски военни пробиви, които да предизвикат масови бежански вълни. Ако обаче евентуални руски въздушни удари доведат до непоправими прекъсвания на тока и отоплението, много украинци може да се отправят към Западна Европа. Най-вече, ако сегашните студове в страната продължават по-дълго време.

До края на следващата седмица се очаква значително повишение на температурите. Освен това зимите през последните години са доста меки, дори през януари и февруари. Киев е започнал да изгражда пунктове за отопление в училища и детски градини, както и големи палатки в цялата страна, оборудвани с генератори за ток, където понякога има и интернет.

Как ще протече снабдяването на фронта?

Студът е един от враговете на войниците, а нараняванията и повредите на оборудването ще се увеличат, дори и заради метеорологичните условия. Снабдяването също ще стане по-трудно. Армията ще има нужда от повече хранителни дажби, гориво и по-дебели дрехи. За разлика от калната есен, замръзналият зимен терен ще даде възможност за по-добро снабдяване на украинските войски. В същото време големите железопътни превози остават ограничени заради руските ракетни удари.

Има вероятност зимата да сложи край на оперативната военна пауза. Макар руснаците все още да имат превъзходство в огневата мощ, украинците разполагат с по-добра маневреност от тях. Важно е коя от страните е подготвила по-добре войниците и техниката си за зимата. Повечето наблюдатели смятат, че предимството в това е на страната на Украйна.

Циничната цел на въздушните удари е да се настрои населението срещу правителството, а това би повлияло и върху бойния дух на армията. Непрекъснатите бомбардировки се стремят и да отслабят ресурсите на противовъздушната отбрана. Производството на украински боеприпаси и военни продукти също е сериозно възпрепятствано. Същевременно наличните енергийни мощности приоритетно отиват за обектите с особена важност на фронта.

Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 31 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: