Отидете към основна версия

2 669 16

Загуби за милиони прогнозират превозвачи отвъд Дунава, ако България и Румъния бъдат разделени за Шенген

  • шенген-
  • румъния

Присъединяването към Шенгенското пространство би означавало по-кратко време за доставка и износ, транспортните компании ще намалят и разходите си и ще станат по-конкурентоспособни

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Загуби за милиони прогнозират превозвачи отвъд Дунава, ако София и Букурещ бъдат разделени за Шенген.

Ако Румъния се присъедини към Шенген, а България не, това би удължило времето за гранична проверка и един камион, блокиран на границата, би струвал на превозвачите между 800 и 1000 евро на ден, изчисляват представители на бранша пред румънската агенция Медиафакс.

„Шофьорите на камиони стоят между 12 и 24 часа, понякога и по 72 часа на пунктовете Калафат-Видин и Гюргево-Русе, както и на границата с Унгария. Те получават заплащане за тези часове. Проблемът е, че им свършва работното време и трябва да намерят къде да паркират“, коментира пред Медиафакс Мирча Влах, генерален мениджър на Думагас (Dumagas), един от най-големите румънски товарни превозвачи.

По думите му присъединяването към Шенгенското пространство би означавало по-кратко време за доставка и износ. Транспортните компании ще намалят и разходите си и ще станат по-конкурентоспособни на външния пазар.

Медиафакс цитира и финансовия анализатор и бивш секретар в министерството на финансите Флорин Андрей, според когото влизане в Шенген би увеличило износа и би довело до намаляване на дефицита по търговската и текущата сметка.

Присъединяването към Шенгенското пространство на практика е задължение на Румъния, поето с присъединяването ѝ към Европейския съюз. Въпреки това, не всички страни-членки на Общността са част от пространството без граници, а Шенгенската зона включва и държави, които не са в ЕС, като Швейцария и Норвегия например. Румъния е изпълнила техническите критерии, които се отнасят най-вече до капацитета ѝ за контрол по външните граници на Шенгенското пространство, отбелязва Медиафакс и допълва, че за да влезе в „клуба“, Букурещ се нуждае от единодушното съгласие на страните членки на ЕС.

В миналото Германия, Франция и Нидерландия се противопоставиха, но първите две наскоро изразиха подкрепата си за присъединяването на Румъния към това пространство, припомня Медиафакс.

Поставете оценка:
Оценка 2.5 от 19 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: