Председателят на парламентарната група на дясната сръбска коалиция НАДА, която се състои от Новата демократическа партия на Сърбия и Движението за възстановяване на кралство Сърбия /ПОКС/, Милош Йованович каза днес, че е необходима радикална промяна в политиката на Сърбия за Косово, която би довела до предефиниране на отношенията между Сърбия и Европейския съюз, предаде Танюг.
Йованович каза на пресконференция в сръбския парламент, че вече не може да се крие фактът, че Сърбия трябва да признае отцепването на южната си област, за да стане евентуално в бъдеще член на ЕС. Срамно е, че управляващите крият това вече 14 години, добави той.
Йованович заяви, че е предупреждавал за това дълго време и че сега позицията за признаване на Косово се чува изрично и от чуждестранни официални представители като германския канцлер Олаф Шолц и еврокомисаря по разширяването Оливер Вархей.
Йованович припомни, че през юни тази година в Прищина Шолц каза, че Сърбия ще трябва да признае отделянето на Косово и че се очаква взаимно признаване и че само преди седем дни Вархей каза в телевизионно интервю, че краят на преговорите е признаването на Косово, но има още дълъг път до там.
Няма съмнение какво е условието. Условието е да признаем отцепването на Косово, и трябва да се каже истината, че европейският път на Сърбия пряко застрашава най-важните национални и държавни интереси. Идеята за членство в ЕС е в пряко противоречие с нашите интереси и това е факт, каза Йованович.
Той допълни, че въпросът сега е как да се отнесем към този факт и в този смисъл призова елитите и политическите актьори "най-накрая да се държат мъжки и да спрат безумния европейски път".
Това означава да спрем да правим нови отстъпки на властите в Прищина, каза Йованович.
Той добави, че е притеснен от изказването на президента Александър Вучич, който каза, че една от червените линии е членството на Косово в ООН и означава ли това, че не Сърбия не е непременно против членството на Косово в някои други международни организации.
Йованович каза, че трябва да се разговаря открито с Европейския съюз за сътрудничество, но не и за членство.
Трябва да кажем, че Сърбия не се интересува от членство, защото не можем и няма да бъдем членове при тези условия, посочи Йованович.