Експлозии, стрелба и пътни блокади са белязали изминалата нощ в северната част на Косово, която е населена предимно с етнически сърби, съобщават днес косовската полиция и местните медии, цитирани от Асошиейтед прес. Няма информация за ранени, пише БТА.
Вчера етнически сърби от Северно Косово блокираха основни пътища в региона, за да протестират срещу ареста на бивш член на косовската полиция, който напусна поста си миналия месец заедно с други етнически сърби. Блокадите по главните пътища в района остават и днес, информира Ройтерс. Мисията на Европейския съюз за върховенство на закона, известна като (ЕУЛЕКС) EULEX, съобщи, че през изминалата нощ по разузнавателен патрул на ЕУЛЕКС е била хвърлена зашеметяваща граната, която не е причинила наранявания или материални щети, съобщават агенциите.
ЕУЛЕКС разполага със 134 полски, италиански и литовски полицаи, разположени в северната част на Косово. От мисията призоваха отговорните лица да се въздържат от повече провокативни действия и настояха косовските институции да изправят пред съда нарушителите. Сръбската национална телевизия РТС, цитирана от ТАСС, съобщава днес, че северната част на Косово е блокирана от барикади, издигнати от граждани, както и от полицията. Преминаването с автомобили и пеша през граничните пунктове Ярине и Бърняк е забранено. Нощта на барикадите е била мирна, но напрегната, съобщава РТС.
Напрежението между Сърбия и Косово напоследък се покачи, посочва Асошиейтед прес. В събота президентът на Сърбия Александър Вучич заяви, че ще поиска официално от НАТО разрешение за разполагане на сръбски войски в Северно Косово, като същевременно призна, че е малко вероятно то да бъде получено. Сръбски официални лица твърдят, че резолюцията на ООН, която официално сложи край на кървавите репресии срещу косовските албански бунтовници през 1999 г., позволява на около 1000 сръбски войници да се върнат в Косово. НАТО бомбардира тогава Сърбия, за да сложи край на войната и да изтласка войските ѝ от Косово, което обяви независимост през 2008 г.
Изпращането на сръбски войници в Косово би било възможно само с разрешение от мироопазващите сили на НАТО, които са разположени там след войната. Малко вероятно е това да стане, тъй като би означавало де факто предаване на сигурността на населените със сърби северни райони на Косово на сръбските сили, което може драстично да увеличи напрежението на Балканите, отбелязва АП. "Ние не искаме конфликт. Искаме мир и напредък, но на агресията ще отговорим с всички сили", написа в социалните мрежи министър-председателят на Косово Албин Курти. Курти призова ЕС и САЩ да осъдят насилието в северната част на страната, което според него е организирано от Белград, и предупреди за опасност от дестабилизация на Косово. Тази седмица напрежението между Сърбия и Косово се разпали допълнително заради насрочените за 18 декември предсрочни местни избори в общините, населени с етнически сърби. Президентката на Косово Вьоса Османи отложи изборите за 23 април в опит да успокои ситуацията.
Избори трябва да бъдат произведени, тъй като през ноември представителите на етническите сърби напуснаха постовете си в косовските институции в знак на протест срещу решението на правителството в Прищина да смени сръбските регистрационни номера на автомобилите с косовски. Сръбски депутати, прокурори и полицейски служители също се отказаха от постовете си в местната власт. Напрежението между Белград и Прищина е постоянно, откакто Косово обяви независимост през 2008 г., която Сърбия отказва да признае. Европейският съюз и САЩ опитват да помогнат на двете страни да нормализират отношенията си, но засега без успех. И Сърбия, и Косово искат да се присъединят към ЕС, но Брюксел ги предупреди, че първо трябва да разрешат спора помежду си и да нормализират отношенията си. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че ръководената от него мисия в Косово "остава бдителна".