Отидете към основна версия

2 307 18

Близкият изток вече не е дом за християните

  • християни-
  • близкия изток-
  • нападения-
  • мюсюлмани-
  • религия-
  • израел-
  • сирия-
  • ливан-
  • ирак

Някога са били около 20% от населението, днес са под 5%: все повече християни напускат близкоизточните държави

Снимка: Shutterstock

От десетилетия броят и влиянието на християните в Близкия изток непрекъснато намаляват. Докато преди около 100 години те са съставлявали около 20% от населението, днес на много места те са по-скоро една малка и изолирана група.

"Преди десет години щях да кажа, че са около десет процента", обяснява Матиас Фогт от "Германско дружество от Светата земя". "Сега са доста под пет процента, ако не и три", смята той. Изключение правят Ливан с 25% християни и Египет с 6 на 100.

Християните вече напускат и Ливан

След голямото изселване от Сирия и Ирак през последното десетилетие, сега християните напускат и Ливан. "През последните години Ливан - сигурното убежище на християните - се оказа на ръба на разрухата и вече не предлага тази сигурност", обяснява Фогт.

Той смята това за "много лош знак" за християните в целия регион. В крайна сметка преди пет години техният дял в Ливан е бил около една трета от населението.

В Сирия почти не са останали християни

Повечето християни вече са емигрирали от Сирия, където преди началото на гражданската война през 2011 г. техният брой все още е бил около 10 на сто. Клаудия Рамелт от университета в Бохум потвърждава тези данни.

Междувременно вече не се говори за сирийски православни, арменци, асирийци или маронити, а само общо за християните в даден град. Защото те са станали "толкова незначително малцинство, че разликите във вероизповеданията вече не играят роля", обяснява протестантската теоложката.

В Ирак продължава да цари страх

Подобна е ситуацията и в Ирак. До падането на Саддам Хюсеин през 2003 г. там все още има около 1,2 милиона християни. Днес в Месопотамия останали по-малко от 300 000. В централната и южната част на Ирак, където някога е имало доста големи християнски общности, почти не са останали такива. Основната част от християнското малцинство сега живее в кюрдските северни части на страната.

"Има и териториални спорове между местното кюрдско правителство и централните иракски власти", обяснява Клаудия Рамелт. "И точно от тези райони християните продължават да бягат, защото се страхуват от това, което може да се случи."

Бягство и от Светите земи

В Израел и Палестина, Светите земи на християните, положението не е много по-добро. Все повече местни вярващи вече не виждат перспектива за себе си там и емигрират.

Според Матиас Фогт в Израел сега се създават малки мигрантски общности от християнски работници от Филипините и други азиатски страни.

Но общият им брой е нищожно малък: в палестинските територии и Израел все още живеят по малко от два процента местни християни. В Израел има и още два процента християнски мигрантски общности.

Все повече нападения срещу християни

Гръцкият православен патриарх на Йерусалим Теофил Трети казва, че словесните и физическите нападения срещу християни са се увеличили значително. Целта им е да прогонят християните от Йерусалим и другите части на Светите земи.

През 2021 г. са регистрирани около 50 престъпления от омраза срещу християни, включително палежи и физически нападения срещу духовници. Фактът, че християните многократно са подлагани на дискриминация и нападения, се потвърждава и в други райони в Близкия изток.

"Общият брой ще продължи да намалява"

Как може да се помогне на християнските общности? Според Клаудия Рамелт в момента все още се осигурява достатъчно подкрепа. "Но при тези условия финансовите помощи наистина свършват много бързо", добавя тя. "И несъответствието между нуждите и това, което може да се предостави, вероятно ще става все по-голямо."

Според Матиас Фогт преди всичко ще се променя социалната структура на християнските общности в Близкия изток. Местните групи от вярващи ще заемат все по-малка роля, докато мигрантските общности ще се увеличават. Като цяло обаче "общият брой ще продължи да намалява".

Автор: Улрих Пик

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 5 гласа.

Свързани новини