Годишното новогодишно обръщение на руския президент Владимир Путин продължава да показва, че той не е сигурен в способността си да оправдае войната и нейните разходи пред своя народ и продължава да работи по въпроса.
Това пише в първия за годината анализ на изминалото денонощие от войната в Украйна на "Института за изследване на войната" (ISW).
Путин заяви, че "суверенното, независимо и сигурно бъдеще на Русия зависи само от нас, от нашата сила и решителност" и че 2022 "беше година на трудни, необходими решения, на важни стъпки към постигане на пълен суверенитет на Русия и мощна консолидация на нашето общество."
Той добави, че събитията от 2022 г. "се превърнаха в крайъгълен камък, който постави основите на нашето ново общо бъдеще, нашата нова истинска независимост". Той продължи: "Това е, за което се борим дори днес, ние защитаваме нашия народ на нашите собствени исторически територии в новите субекти на Руската федерация (незаконно анексираните територии на Украйна)." Тази реч продължи риторичните твърдения на Путин не само, че Русия има исторически права върху Украйна, но и че независимостта и суверенитетът на Русия зависят от възстановяването на контрола над Украйна. По този начин Путин се опитва да представи победата във войната като съществена за продължаващото съществуване на Русия като независима държава.
Тези коментари вероятно са предназначени отчасти да оправдаят скъпата война и да се харесат на ултранационалистическата провоенна общност, която рутинно цитира защитата на незаконно анексирани територии като причина да преследва още по-агресивни цели и да плаща още по-високи цени за тях в Украйна.
Те също така показват обаче, че Путин продължава да не желае да обмисля смислено мирно разрешаване на войната, която започна, освен при условията, които диктува на Украйна и Запада. Путин едва ли ще приеме по-малък резултат, освен ако Украйна, с помощта на своите западни поддръжници, не успее да нанесе допълнителни широкомащабни поражения на руските сили и да освободи значително повече от окупираната си земя.
Путин не използва годишната си реч, за да направи каквито и да било съобщения за това как руската армия възнамерява да обърне неуспехите си в Украйна и да постигне своите максималистични цели. Баналността на по-голямата част от речта е в съответствие с предишни предвиждания на ISW, че той може да е отложил годишното си обръщение към събранието на Руската федерация точно, защото не е бил сигурен в способността си да убеждава.
Путин произнесе обръщението си от щаба на Южния военен окръг (ЮВО) като част от продължаващите усилия да се представи като ефективен военновременен лидер, който активно контролира военните усилия. Путин произнесе обръщението си от Южния военен окръг в Ростов на Дон с руски военнослужещи в бойни униформи зад него.
Руският министър на отбраната Сергей Шойгу обаче използва новогодишното си празнично обръщение, за да демонизира Украйна и да обяви, че руската победа е толкова неизбежна, колкото и настъпването на новата година. Шойгу лъжливо приписа на руските войници защитата на цивилни, подложени на геноцид и насилие за правото да говорят руски език, който е официално признат език на националното малцинство в Украйна. Освен това Шойгу описа войната като борба срещу неонацизма, тероризма и онези, които идолизират военнопрестъпниците. Шойгу формулира руската победа като начин за предотвратяване на опитите за заличаване на "славната история и велики постижения" на Русия и за защита на цивилни, освободени от "нацистите" в очевиден опит да мотивират руските войници.
Руските сили вероятно изчерпват запасите си от артилерийски боеприпаси и в резултат на това ще се борят да поддържат текущия си темп на операции в определени сектори на фронтовата линия в Украйна. Началникът на Главното управление на украинското военно разузнаване (ГУР) Кирило Буданов съобщи на 31 декември, че руските сили в Украйна изпитват значителни проблеми с артилерийските боеприпаси, които ще станат по-изразени до март 2023 г.
Буданов заяви, че руските сили преди това са използвали 60 000 артилерийски снаряда на ден (неуточнена дата), а сега използват само 19 000 до 20 000 снаряда.
Буданов заяви, че руските сили също са взели всички останали артилерийски боеприпаси от беларуските военни складове, за да подкрепят операциите си в Украйна.
Министерството на отбраната на Обединеното кралство (МО на Обединеното кралство) също съобщи на 24 декември, че руските сили в момента нямат необходимия запас от артилерийски боеприпаси за подкрепа на широкомащабни нападателни операции и че поддържането на отбранителните операции по дългата фронтова линия в Украйна изисква руските военни да изразходват значителен брой снаряди и ракети дневно.
ISW счита, че ограниченията върху боеприпасите вероятно отчасти ще попречат на руските сили да поддържат висок темп на операции в района на Бахмут и в близко бъдеще.
Изчерпването на запасите от артилерийски боеприпаси на руската армия вероятно ще повлияе на способността им да провеждат високи темпове на операции и на други места в Украйна. Този украински доклад, че руснаците вече са изчерпали запасите от боеприпаси в Беларус, е допълнителен индикатор, че подновяването на руската офанзива от Беларус през следващите месеци е малко вероятно.
Руските сили нанесоха нов кръг от ракетни удари, насочени срещу украинска критична инфраструктура на 31 декември, но този кръг беше с намалена интензивност в сравнение с предишните вълни на атаки. Официални украински източници заявиха, че руските сили са изстреляли над 20 крилати ракети с въздушно изстрелване (от които според съобщенията украинската противовъздушна отбрана е свалила 12) и са използвали 10 безпилотни самолета Шахед-136 и дрон за наблюдение Orlan-10 (всички от които според съобщенията украинските сили са свалени).
ISW не може да оцени в момента дали намалената интензивност на този бараж е резултат от недостиг на руски ракети или дали Русия може да продължи да провежда интензивни вълни от удари. Руските блогъри продължиха да описват обхвата на атаката, използвайки подобни доклади и реакции, както при предишни кръгове ракетни удари, въпреки намалената интензивност и въздействие.
Украински и руски източници заявиха, че Украйна и Русия са разменили затворници на 31 декември, но докладите се различават относно броя на разменените затворници. Старши помощник на украинския президент Володимир Зеленски, Андрий Йермак, публикува, че 140 украински войници са се върнали в Украйна и неуточнен брой руски войници са се върнали в Русия.
Няколко руски източника твърдят, че 82 украински войници са се върнали в Украйна, а 82 руски войници са се върнали в Русия. Държавната агенция ТАСС съобщи за 82-ма върнати руснаци.
Тема, която продължава да вълнува Институт, е мобилизацията в Русия.
Официални украински източници предупредиха на 31 декември за предстояща втора вълна на руска мобилизация. Украинският министър на отбраната Олексий Резников се обърна към руските граждани в новогодишно обръщение и ги предупреди, че знае "със сигурност", че Кремъл планира да затвори всички руски граници за мъже, да обяви военно положение и да започне нова вълна от мобилизация в "един седмица или нещо такова."
Резников заяви, че границите на Беларус също ще бъдат затворени.
Руски блогър определи твърденията на Резников като украинска пропагандна схема, целяща да сплаши руснаците.
Украинският генерален щаб също съобщи на 31 декември, че руските военни служби в окупирания Крим са съставили списъци на лица с неопределено гражданство, подлежащи на мобилизация през януари 2023 г.
Руското министерство на отбраната (МО) обяви завършването на редовния есенен наборен цикъл на 2022 г. на 31 декември. Руското министерство на отбраната заяви, че 120 000 души са били призовани на военна служба в руските въоръжени сили по време на есенния набор и че той вече официално приключи. Министерството на отбраната на Русия заяви, че руските въоръжени сили са обърнали особено внимание на окомплектоването на научната и промишлената индустрия, изпращайки 450 военнослужещи в научни и промишлени предприятия.
Руската държава може да задържи наборниците от есента на 2022 г. на полето като част от усилията за генериране на сили за войната в Украйна съгласно сегашното руско законодателство, след като годишният период на наборна служба приключи; всички бивши наборници са резервисти и всички резервисти отговарят на условията за мобилизация, както ISW съобщи по-рано.
Кремъл може също така да разположи наборници в окупирана Украйна, тъй като Кремъл незаконно обяви, че украинските Херсонска, Запорожка, Донецка и Луганска области са части от Руската федерация.
Руски източници продължиха усилията си да представят ръководените от Русия сили като единна военна структура. Руски източници определиха връчването на бойни знамена от руския президент Владимир Путин на 1-ви и 2-ри армейски корпуси на Донецката и Луганската народни републики (ДНР и ЛНР) на 31 декември като съобщение, че 1-ви и 2-ри армейски корпуси на ДНР и ЛНР официално са част на руските въоръжени сили.
Министерството на отбраната (МО) на Русия все още не е обявило официално, че 1-ви и 2-ри армейски корпуси на ДНР и ЛНР официално са част от руските въоръжени сили. Един свързан с Кремъл руски милблогър отбеляза, че 1-ви и 2-ри армейски корпус вече са под оперативното командване на руския Южен военен окръг (ЮВО).
Руските власти продължават да наказват строго руснаците, които отказват да се бият. Независимата руска медия ASTRA, съобщи на 30 декември, че руското военно ръководство е отвело петима офицери, изпратили официален отказ да се бият до военното си ръководство, в изоставено сутеренно поделение в Луганска област и не им е предоставило храна или вода през юли от 2022 г.
ASTRA заяви, че оттогава никой не е чувал тези петима руски офицери.
Изданието съобщава, че има много подобни случаи, в които руски военни, които отказват да се бият, са "морално унижавани, обиждани, заплашвани", бити и измъчвани от тяхното ръководство.
Шестима въоръжени наемници от частната военна компания (ЧВК) "Вагнер", вербувани от руски затвори, избягаха от тренировъчен център на "Вагнер" в район Сорокине, Луганска област на 30 декември. Един руски източник предупреди жителите на Ростовска област да бъдат бдителни и да "обърнат специално внимание на хората във военни камуфлажни униформи". тъй като бегълците от "Вагнер" може да са преминали в Ростовска област.
Финансистът на "Вагнер" Евгений Пригожин се опита да минимизира историята и твърди, че е контролирал ситуацията на 31 декември.
Пригожин твърди, че знае повече от пресата за настоящата ситуация; че Руската национална гвардия (Росгвардия), полицията и службата за сигурност "Вагнер" имат богат опит в залавянето на различни видове въоръжени хора; и че те са работили за "задържане на много негодници, за които руските граждани дори не е нужно да знаят", започвайки от фронтовите линии на Луганска област, Донецка област и руските граници.
Руските окупационни власти продължават да засилват репресиите на правоохранителните органи в окупираните територии в отговор на украинските партизански действия. Украинският център за съпротива публикува на 31 декември карта на докладваните места на украински партизански атаки срещу руски окупационни администрации в цяла Украйна през 2022 г., изброявайки Чернобаевка, град Херсон, Мелитопол, Енерходар, Михайловка, Мелитопол, Бердянск, Мариупол, град Луганск , Кремина, Старобилск и Велики Бурлук като места, където се провеждат успешни партизански дейности.
Тази карта представлява консервативно подмножество от действително потвърдени украински партизански дейности.
Съобщава се, че руските окупационни служители продължават да репресират жителите на окупираните територии в опит да усмирят тези украински "саботьори".
Руските окупационни служители проведоха акции на 26 и 27 декември в Павливка и Стохановка, Херсонска област под прикритието на издирване на членове на дългогодишната партизанска група за проукраинската антитерористична операция (АТО), които са участвали в проукраински операции в Донбас от 2014 г. и извърши още един рейд в Запорожка област на 18 декември.
Украинският съпротивителен център също съобщи, че руските окупационни служители продължават да отвличат цивилни от страх от украинската партизанска дейност. Съобщава се, че руски служители са внедрили Росгвардия и руските сили за сигурност в окупираните територии поради провала на предишни опити за "опитомяване" на жителите.
Съобщава се, че само в Бердянск, Запорожка област, има 500 полицаи, внесени от Русия.
Руски информационен източник заяви на 31 декември, че руските специални служби са открили тайник с оръжия и боеприпаси, принадлежащи на предполагаеми украински диверсанти в град Луганск и че руските специални служби също са елиминирали агент на украинската служба за сигурност в Лисичанск, Луганск, който е планирал атака срещу главната сграда на правителството на Луганска област в края на годината.
Украинският генерален щаб също съобщи, че руските окупационни служители са засилили полицейското присъствие в окупираните територии за Нова година.
Руските окупационни служители продължават да създават непоносими условия на живот за жителите на окупираните територии. Украинският център за съпротива съобщи, че руските окупационни служители не са в състояние да осигурят основни нужди на живеещите в окупираните територии, включително вода и топлина.
Съобщава се, че руският пълномощник на Донецката народна република (ДНР) Денис Пушилин се е молил на Путин за помощ за разрешаване на сериозния недостиг на вода в окупирана Донецка област и е получил разрешение за изграждане на нова водопроводна линия от река Дон до град Донецк.
Украинският център за съпротива счита, че тази водопроводна линия все още няма да реши проблемите с недостига на вода в Донецк, но ще понижи нивото на водата в река Дон.
Украинският кмет на Енергодар, Запорожка област, Дмитро Орлов, съобщи още на 31 декември, че руските сили са допринесли за недостига на храна и медицински доставки, тъй като са установили много блокади по пътищата и често не допускат хуманитарна помощ в града.
Украинският съветник на кмета на Мариупол Петро Андрюшченко заяви, че руските окупационни служители не са изпълнили публичните обещания, включително ремонт на къщи, осигуряване на топлина, изграждане на 1500 апартамента за разселени жители, осигуряване на форма на обществен транспорт, пускането на на ферибот в Йейск или компенсация за разрушени къщи.
Анализът завършва с наблюденията върху беларуското участие във войната.
Руското министерство на отбраната (МО) публикува на 31 декември кадри, показващи учения за бойна координация между руски и беларуски военнослужещи на неопределен полигон в Беларус, които са част от комбинираната регионална групировка на силите.
Началникът на украинското Главно военно разузнавателно управление (ГУР) Кирило Буданов заяви на 31 декември, че руските сили също са премахнали всички останали артилерийски боеприпаси от беларуските военни складове, за да подкрепят операциите си в Украйна.
Украинският генерален щаб повтори, че към 31 декември не е забелязал руски сили в Беларус да формират ударна група.