Ескалацията на напрежението около Сирия се засили след като държавният секретар на САЩ Джон Кери директно обвини сирийския президент Башар Асад, че е използвал химическо оръжие, предаде Би Би Си.
САЩ вече имали неопровержими доказателства, че в три от източните квартали на столицата Дамаск са използвани химически снаряди. Джон Кери дори определи като „морална гадост” атаката с химически оръжия срещу цивилни.
Джон Кери уточни, че той и американският президент Барак Обама ще проведат консултации с ООН, за да решат какъв ще бъде отговорът. Темата ще бъде обсъдена между Барак Обама и Владимир Путин по време на срещата на Г-20 в Санкт Петербург.
Русия отново предупреди, че евентуална военна интервенция в Сирия ще има „катастрофални последици“ за региона и призова международната общност да прояви „благоразумие“ относно кризата.
Опитите да се заобиколи Съветът за сигурност и отново да се намерят измислени и безпочвени оправдания за военна интервенция в региона ще доведат до още повече страдания в Сирия и катастрофални последици за страните в Близия изток и Северна Африка, се казва в изявлението на Руското външно министерство. Москва призова за благоразумие, спазване на международните закони и конвенциите на ООН.
От своя страна Австралия обяви намерението си да използва председателството си в Съвета за сигурност на ООН, което започва от 1 септември, за да изясни обстоятелствата около вероятното използване на химически оръжия от сирийския режим.
Едновременно с това Белият дом обмисля вариантите да даде урок на Башар Асад заради използваното химическо оръжие.
Турският вицепремиер Бюлент Арънч заяви, че ако се наложи ще свикат заседание на парламента, за да гласува пълномощия на турската армия, за да участва в коалиция за евентуални военни действия срещу Сирия.
След няколко месеца изтича срокът на документа, според който турската армия и сега има пълномощия да предприеме военна операция срещу Сирия при заплаха за сигурността на Турция. Засега не е ясно ще иска ли правителството от парламента да гласува нов подобен документ или само ще поиска удължаване на срока му.
Позицията на Турция е ясен сигнал, че Башар Асад трябва да промени водената политика, ако не иска да рискува засилване на международния натиск и изолация, коментират анализатори.
Гърция и Кипър вече дадоха ясен сигнал, че ще подкрепят евентуални удари срещу Дамаск.
Военната база „Акротири“ на Острова на Афродита е готова да бъде команден център. През 2011 г. там беше изграден командният център на обединените британски сили за ударите срещу Муамар Кадафи, довели до неговото сваляне. През 1956 г. тя участва при разрешаването на Суецката криза.