Президентът на САЩ Барак Обама заяви, че евентуална операция против Сирия няма да трае толкова време колкото инвазията в Ирак.
„Ако използваме сдържан и оптимален подход, ние няма да се замесим в продължителен конфликт. Ние няма да повторим иракската кампания, както много хора се страхуват”, заяви Барак Обама пред тв канала PBS.
Обама посочи, че все още не е взел решение за американската реакция: "Не съм взел решение. Получих варианти от военните и имах изчерпателни дискусии с моя екип по национална сигурност. Въпреки че това, което се случва в Сирия, е трагично и въпреки че призовах Асад да се оттегли, за да има преходно правителство, в което да бъдат включени всички групи в обществото, заключението, до което стигнах, е, че директен военен ангажимент и замесване в гражданската война няма да подпомогне ситуацията на място".
Президентът уточни, че очакваните удари от страна на САЩ ще бъдат ограничени до определени точки и няма да нарушат баланса на силите между сирийския режим и въоръжената опозиция.
Британският премиер Дейвид Камерън заяви, че Лондон винаги е искал ООН да поеме отговорността си за Сирия и резолюцията цели точно това. „Както вече подчертах, все още не е взето никакво решение. Всяко решение трябва да бъде съгласувано, законно и трябва да бъде специално насочено към употребата на химическо оръжие” заяви той.
Късно снощи в ООН не се разбраха за военни действия в Сирия. Петте постоянни членки на Съвета за сигурност се събраха на закрито заседание по предложената от Великобритания проекторезолюция за употребата на военни средства, но не постигнаха съгласие. Ако документът бъде подложен на гласуване, Русия и Китай почти сигурно ще му наложат вето.