Алжир и Русия обсъдиха днес засилването на сътрудничеството си в сферата на отбраната. Това стана по време на посещение в северноафриканската страна на секретаря на Съвета за сигурност на Руската федерация Николай Патрушев, предаде Франс прес, като се позова на алжирското министерство на отбраната.
Високопоставеният руски представител, придружен от голяма делегация, обсъди с началника на генералния щаб на алжирските въоръжени сили Саид Шанегриха "състоянието на отбранителното сътрудничество между армиите на двете страни и средствата за неговото засилване", пише в комюникето.
Това посещение "представлява за нас израз на твърдата и откровена воля, която проявяват двете страни за по-нататъшно укрепване на стратегическото и историческо партньорство, което характеризира техните двустранни отношения, особено в областта на отбранителното сътрудничество“, каза най-висшият алжирски военен.
Патрушев е потвърдил според изявлението, че Русия работи за "по-нататъшното укрепване" на отношенията си с Алжир.
Секретарят на Съвета за сигурност на Руската федерация беше приет и от алжирския президент Абделмаджид Тебун.
В интервю, което даде за в. "Российская газета" по време на посещението си, Патрушев каза, че "стратегията на задушаване на неудобни държави", към която сега според него прибягва Западът, по същество е възраждане на старите методи на колониализма, предаде ТАСС.
"Прилаганата от Запада стратегия за задушаване на неудобни държави не е нищо различно от възраждане на старите методи на колониализма, рухнал в средата на 20-и век, включително благодарение на усилията на Съветския съюз. Алжирският народ е един от първите, които отхвърлиха оковите на колониализма, и даде успешен пример за борба за свобода. Алжирците както никой друг разбират, че каквато и форма да приеме колониализмът, той винаги носи зло", коментира Патрушев.
Той напомни, че неотдавна беше поредната годишнина от първите френски ядрени опити на алжирска земя (през февруари 1960 г. бел. ТАСС). От последиците от десетките ядрени опити все още страдат стотици хиляди алжирци. Смятам, че за тези и други подобни теми трябва заедно да напомняме на международната общност, тъй като за подобни престъпления няма срок на давност", отбеляза Патрушев.
По думите му именно политиката на Запада е направила от Африка и Близкия изток едни от най-нестабилните и "горещи точки" по света.
"Последиците от грубата намеса на Запада във вътрешните работи на региона виждаме и днес. В Северна Африка и Близкия изток се запазват създадените от него огнища на напрежение, например като Либия, Йемен, Ирак, Сирия и други страни. Това на свой ред допринася за разпространението там на тероризъм, оръжие и наркотици", обобщи Патрушев.
Москва е важен доставчик на оръжия за Алжир - най-голямата по площ държава в Африка, посочва АФП.
Предстои алжирският президент Тебун да направи държавно посещение в Русия през май.
Двете страни имат дългогодишни привилегировани отношения. През 2021 г. стокообменът между Русия и Алжир достигна 3 милиарда долара въпреки пандемията от COVID-19.
Източник: БТА