Отидете към основна версия

2 363 7

Затворено! Великобритания представи план да се забрани даването на убежище на мигранти, влизащи нелегално през Ламанша

  • ламанш-
  • великобритания-
  • мигранти

Съгласно новия законопроект пристигащите по море в кралството нелегални мигранти няма да имат възможност да подават молба за убежище и ще бъдат депортирани в така наречените безопасни трети страни

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Великобритания представи нов законопроект, забраняващ влизането на кандидати за убежище в Обединеното кралство с лодки през Ламанша. Според хуманитарни организации предложението е непрактично и може да доведе до криминализиране на опитите за получаване на убежище на хиляди истински бежанци, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Съгласно новия законопроект пристигащите по море в кралството нелегални мигранти няма да имат възможност да подават молба за убежище и ще бъдат депортирани в така наречените безопасни трети страни.

"Те (нелегалните мигранти) няма да спрат да идват тук, докато светът не разбере, че ако влезеш във Великобритания незаконно, ще бъдеш задържан и своевременно депортиран", каза в парламента вътрешният министър Сюела Бравърман. "Законопроектът ще позволи незаконно влизащите на територията на Великобритания лица да бъдат задържани за 28-дневен срок без право на гаранция, като в този период ще бъде възможно тяхното депортиране", допълни тя.

Министър-председателят Риши Сунак обяви спирането на мигрантските потоци през Ламанша за един от петте основни приоритети на управлението си, след като стана ясно, че броят на пристигналите по бреговете на Югоизточна Англия незаконни мигранти е нараснал през миналата година на над 45 000 души. Около 90 процента от тях след това са подали молба за убежище.

Пред депутатите Бравърман добави, че нелегално влизащите във Великобритания освен това повече няма да могат да се позовават на местното законодателство за борба с робството, чрез което досега можеха да блокират процедурите за депортирането си от Обединеното кралство.

Благотворителната организация "Бежански съвет" (Refugee Council) обяви, че новият законопроект може да доведе до положение, при което десетки хиляди истински бежанци, които при предишния законов режим биха получили право на убежище, ще бъдат "хвърлени зад решетките като престъпници", което би било "в разрез" с международните задължения на Великобритания по силата на Конвенцията на ООН за статута на бежанците.

Документът дава право на търсещите убежище на справедливо изслушване пред съдебните органи на приемната страна, без значение как са влезли в нея.

Бравърман изрази убеденост, че законопроектът не противоречи на международните задължения на Великобритания.

Опозиционни партии и благотворителни организации се усъмниха дали новите мерки ще се окажат по-ефективни от предишните опити за спиране на мигрантските потоци през Ламанша. Според тях така направените предложения съдържат в себе си редица правни и практически несъвършенства, включително въпроса за това къде ще бъдат депортирани мигрантите, при положение че няма да могат да кандидатстват за убежище.

Новият законопроект освен това най-вероятно ще бъде оспорен и пред съда.

Миналата година бившият министър-председател Борис Джонсън договори споразумение десетки хиляди мигранти, много от които идващи от страни, в които има военни конфликти, като Афганистан и Сирия, да бъдат пращани на над 6400 км от Великобритания, в Руанда.

Тази политика беше оспорена пред съда, а първият депортационен полет изобщо не можа да излети, след като в последния момент Европейският съд по правата на човека блокира изпълнението на мярката.

През декември британският Върховен съд потвърди решението на Страсбург, но противниците му обявиха, че ще го обжалват.

Новият законопроект предвижда също и налагане на постоянна забрана за влизане, получаване на разрешение за пребиваване и право на получаване на британско гражданство на всеки, който влезе незаконно във Великобритания с лодка през Ламанша. Изключение ще се прави само в много редки случаи.

Поставете оценка:
Оценка 4.6 от 10 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: