от Уахид Абас
През последните няколко години Дубай се превърна в истинско убежище за хора със свръхвисока нетна стойност (UHNWI), които мигрираха в големи количества по време и след пандемията. С една дума - подслон за най-богатите!
Мнозинството – 66 процента – от хората със свръхвисока нетна стойност (UHNWI), които са си закупили имот в Дубай, го използват като основно жилище, се казва в нов доклад, който отразява предпочитанията на милионерите да живеят и да се наслаждават на качеството на живот, което емирство предлага.
Според доклада за жилищни имоти за 2023 г., публикуван от Altrata, в сътрудничество с Wealth-X и Realm, има 830 активни милионери с активи над $30 милиона (над 110 милиона Dh), които са първични и вторични собственици на жилища. От тях 66,7% са първични жители, а 33,3% са вторични собственици.
Цели 90 процента от тях са мъже и девет процента жени милионери. Мнозинството – 60,9 на сто – са изградили сами това, което притежават, 36,2 на сто са наследели или донаправили сами,това което имат, а 2,9 на сто са наследили само конкретното богатството. Интересното е, че 1,4% от милионерите в Дубай притежават лични самолети, докато 0,7% са собственици на яхти.
През последните няколко години Дубай беше истинско убежище за милионери, които мигрираха в големи количества в емирството по време и след пандемията.
Доклад на Henley Global Citizens миналата година прогнозира, че 4000 милионери ще мигрират в ОАЕ през 2023 г., надминавайки големи страни като Австралия, Сингапур, Израел, Швейцария, САЩ, Канада, Нова Зеландия, Обединеното кралство, Индия и други.
Богатите хора често имат множество домове и бизнес интереси на различни места. Проучването Residential Real Estate 2023 от Altrata сравнява Дубай с Лос Анджелис и Монако, други две горещи точки за богатите от цял свят.
Свръхбогатите собственици на жилища в Дубай са по-млади от тези в другите два града и са основно жители.
„По отношение на интересите и хобитата на тези свръхбогати собственици на жилища, Дубай е единственият град от трите споменати, в който технологиите се нареждат високо след спорта и публичните изказвания“, се казва в доклада.
Добавя се, че петролният сектор остава основен двигател на растежа и създаването на богатство в ОАЕ, но ключовите политики са насочени към укрепване на пълномощията му като регионален бизнес център, което е отразено в основния фокус върху индустрията на жителите в Дубай. Въпреки, че банкирането и финансите са най-разпространени, има много по-голямо представителство в индустриалните конгломерати, строителството и производството.
В световен мащаб Ню Йорк оглавява списъка с над 21 700, следван от втория Лондон с 16 000. Хонконг следва плътно зад него на трета позиция с 15 175. Пекин изпревари Сингапур в топ 10 – отпечатъкът на UHNW в най-големия пазар на богатство в Китай се е увеличил стабилно през последните години, воден от силното търсене от населението на втория дом за най-богатите. С около 5200 обагатши, Париж се нарежда едва на 13-то място.
Източник: www.khaleejtimes.com