Отидете към основна версия

826 6

Външните министри на Иран и Саудитска Арабия се срещнаха в Китай

  • китай-
  • саудитска арабия-
  • иран-
  • външен министър-
  • дипломация

След години на враждебност, която подхранваше конфликти в Близкия изток, Техеран и Рияд се съгласиха да сложат край на дипломатическия си разрив и отново да отворят посолствата си. Ключовото споразумение беше постигнато миналия месец с посредничеството на Китай

Снимка: Shutterstock

Външните министри на Иран и Саудитска Арабия се срещнаха в Китай, съобщава "Ройтерс".

Това бе първата официална среща на най-високопоставените дипломати на двете страни от повече от седем години и се проведе съгласно споразумение за възобновяване на отношенията между регионалните сили.

След години на враждебност, която подхранваше конфликти в Близкия изток, Техеран и Рияд се съгласиха да сложат край на дипломатическия си разрив и отново да отворят посолствата си. Ключовото споразумение беше постигнато миналия месец с посредничеството на Китай.

Кадри, публикувани в Туитър, показват принц Фейсал бин Фархан Ал Сауд и неговия ирански колега Хосеин Амирабдолахян да се поздравяват, преди да седнат един до друг.

На срещата ще бъдат обсъдени обявеното миналия месец възобновяване на отношенията и договореностите за размяна на посланици.

Ролята на Пекин в пробива между Техеран и Рияд разтърси динамиката в Близкия изток, където в продължение на десетилетия Съединените щати бяха основен посредник.

Саудитска Арабия прекъсна отношенията си с Иран през 2016 г., след като посолството ѝ в Техеран беше щурмувано по време на спор между двете страни относно екзекуцията на шиитски мюсюлмански духовник от Рияд.

В резултат на това кралството поиска от иранските дипломати да напуснат страната в рамките на 48 часа, като същевременно изтегли своя персонал на посолството си от Техеран.

Двустранните отношения започнаха да се влошават година по-рано, след като Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства се намесиха във войната в Йемен, където движението на хутите, подкрепено от Иран, свали правителството, поддържано от Саудитска Арабия, и превзе столицата Сана.

За Саудитска Арабия настоящото споразумение може да означава по-добра сигурност. Кралството обвини Иран за въоръжаването на хутите, които нанесоха въздушни удари с ракети и дронове срещу неговите градове и нефтени съоръжения.

През 2019 г. Рияд директно обвини ислямската република за масирана атака срещу петролните съоръжения на "Арамко", която унищожи половината от нейния петролен добив. Техеран отрече тези обвинения.

Източник: Ройтерс

Поставете оценка:
Оценка 5 от 3 гласа.

Свързани новини